Δύσκολη πρόκριση στα πέναλτι απέναντι στη Λιλ

ΛΙΓΚ ΚΑΠ ΓΑΛΛΙΑΣ - ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

Λιόν - Λιλ: 2-2, 4-3 πεν.

(Μούσα Ντεμπελέ 17' (πεν.), Αουάρ 85' - Ρενάτο Σάντσες 13', Ρεμί 90+1' (πεν.))

Δύσκολη πρόκριση για τη Λιόν που νίκησε στη διαδικασία των πέναλτι τη Λιλ και πέρασε στον τελικό του Λιγκ Καπ Γαλλίας. Ισόπαλη 2-2 η κανονική διάρκεια, 4-3 το σκορ στα πέναλτι.

Οι «λιλουά» άνοιξαν το σκορ με τον Ρενάτο Σάντσες στο 13' ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μούσα Ντεμπελέ έφερε το ματς στα ίσα από το σημείο του πέναλτι. Στο 85' ο Αουάρ πέτυχε την ολική ανατροπή κάνοντας το 2-1 και φάνηκε να χαρίζει τη νίκη στην ομάδα του αλλά στις καθυστερήσεις ο Ρεμί έκανε το 2-2 επίσης από το σημείο του πέναλτι στέλνοντας την πρόκριση στη διαδικασία των πέναλτι.

Εκεί, οι «λιονέ» πανηγύρισαν τη νίκη με σκορ 4-3 χάρη στα εύστοχα πέναλτι των Ντεμπελέ, Τεριέ, Κορνέ και Μέντες. Για τη Λιλ σκόραραν οι Ρεμί, Αντρέ και Οσιμέν ενώ αστόχησαν οι Μπαμπά και ο σκόρερ της κανονικής διάρκειας, Ρενάτο Σάντσες.