Πήρε παλικαρίσιο βαθμό στο «Στάμφορντ Μπριτζ» η Άρσεναλ (VIDEO)

Ισοπαλία 2-2 απέσπασε η Άρσεναλ στο Λονδρέζικο ντέρμπι με την Τσέλσι, παίζοντας για 65’ λεπτά με παίκτη λιγότερο

PREMIER LEAGUE-24η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΤΣΕΛΣΙ-ΑΡΣΕΝΑΛ: 2-2

Γήπεδο: Στάμφορντ Μπριτζ

Τι κι αν έμεινε με δέκα παίκτες από το 26’, τι κι αν βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ, η Άρσεναλ πήρε ισοπαλία 2-2 στο Λονδρέζικο ντέρμπι με την Τσέλσι και απέδρασε με το βαθμό της ισοπαλίας από το «Στάμφορντ Μπριτζ».

Στο 7’ οι παίκτες του Λάμπαρντ έκρυψαν την μπάλα αλλά το σουτ του Κόβασιτς σταμάτησε πάνω στον Μουστάφι, ενώ στο 10’ η κεφαλιά του Ρίντιγκερ κόντραρε πάνω στον συμπαίκτη του, τον Κρίστενσεν. Στο 15’ ο Λένο μπλόκαρε την κεφαλιά του Έιμπραχαμ, ενώ στο 17’ η σέντρα-σουτ του Χάντσον Οντόι, σταμάτησε στην πάνω πλευρά του δοκαριού της Άρσεναλ. Τελικά στο 26ο λεπτό, ο Μουστάφι έκανε τραγικό λάθος, ο Έιμπραχαμ πήρε την μπάλα και  απέφυγε τον Λένο ανατράπηκε από τον Λουίζ και ο ρέφερι έδωσε το πέναλτι και απέβαλλε τον Βραζιλιάνο. Ο Ζορζίνιο εκτέλεσε εύστοχα κι έτσι έκανε το 1-0.

Στο 32’ ο Λένο έσωσε μετά από σουτ του Χάντσον Οντόι ενώ στο 39’ η σέντρα σουτ του Σακά από αριστερά, πέρασε μόλις έξω.

Στο 59ο λεπτό, ο Λένο είπε όχι σε σουτ του Αθπιλικουέτα και στο 64’ μετά από κόρνερ της Τσέλσι, ο Μαρτινέλι έφυγε στην κόντρα έκανε απίθανη κούρσα και πλάσαρε από κοντά για το 1-1. Μάλιστα στο 72’ ακυρώθηκε και γκολ του Λακαζέτ για καθαρό οφσάιντ, ενώ στην επόμενη φάση ο Λένο είπε όχι σε σουτ του Γουίλιαν και στο 80’ ο Γερμανός πραγματοποίησε μοναδική επέμβαση σε κεφαλιά του Μπάρκλεϊ.

Και στο 84ο λεπτό, ο Χάντσον Οντόι σέντραρε από αριστερά και ο Αθπιλικουέτα με προβολή από κοντά έκανε το 2-1 αλλά στο 88’ ο Μπεγερίν με πανέμορφο φαλτσαριστό σουτ με το αριστερό από δεξιά, έκανε το 2-2.

ΤΣΕΛΣΙ: Κέπα, Αθπιλικουέτα, Ρίντιγκερ, Κρίστενσεν, Έμερσον, Καντέ (69’ Μάουντ), Ζορζίνιο, Κόβασιτς (66’ Μπάρκλεϊ), Χάντσον Οντόι, Έιμπραχαμ, Γουίλιαν (79’ Μπατσουαγί)

ΑΡΣΕΝΑΛ: Λένο, Μπεγερίν, Λουίζ, Μουστάφι, Σακά, Τορέιρα, Τζάκα, Πεπέ (81’ Χόλντινγκ), Οζίλ (55’ Γκουεντουζί), Μαρτινέλι (90+1’ Γουίλοκ), Λακαζέτ.