Δύσκολα η Οσασούνα

COPA DEL REY - 3ος ΓΥΡΟΣ

Σεβίλλη - Λεβάντε: 3-1

(Φερνάντο 13', Οκάμπος 46', Όλιβερ Τόρες 78' - Ντουάρτε 31')

Εύκολη νίκη και πρόκριση για τη Σεβίλλη που καθάρισε με 3-1 τη Λεβάντε. Οι Σεβιγιάνοι άνοιξαν το σκορ με τον Φερνάντο στο 13' και στο 31' ο Ντουάρτε έφερε το ματς στα ίσα. Το 2-1 πέτυχε στο 46' ο Οκάμπος και το τελικό 3-1 στο 78' ο Όλιβερ Τόρες.

Σαραγόσα - Μαγιόρκα: 3-1

(Μπλάνκο 48', Πουάδο 54', Λινάρες 75' - Φεδάς 85')

Σοκ για τη Μαγιόρκα που έμεινε εκτός κυπέλλου από τη Σαραγόσα της «Segunda» χάνοντας εκτός έδρας με 3-1. Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι και πήραν προβάδισμα τριών τερμάτων τελειώνοντας ουσιαστικά το παιχνίδι. Το σκορ άνοιξε στο 48' ο Μπλάνκο και στο 54' ο Πουάδο έκανε το 2-0. Το 3-0 πέτυχε στο 75' ο Λινάρες ενώ το μόνο που κατάφερε Μαγιόρκα ήταν να μειώσει σε 3-1 με τον Φεδάς στο 85'.

Ουέλβα - Οσασούνα: 2-2, 2-3 παρ.

(Μορκίγιο 13', Ρονκάλια 45+1' (αυτ.) - Μπράσανατς 76', Άβιλα 83', Ινίγο Πέρεθ 113')

Έκανε τα εύκολα-δύσκολα η Οσασούνα απέναντι στην Ουέλβα της τρίτης κατηγορίας αλλά τελικά δεν το πλήρωσε καθώς πήρε τη νίκη με 2-3 στην παράταση. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν να προηγούνται με δύο τέρματα στο ημίχρονο χάρη στο γκολ του Μορκίγιο στο 13' και το αυτογκόλ του Ρονκάλια στις καθυστερήσεις. Στο δεύτερο μέρος η Οσασούνα έβγαλε αντίδραση και έφερε το ματς στα ίσα με τον Μπράσανατς στο 76' και Άβιλα στο 83'. Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση όπου οι φιλοξενούμενοι με γκολ του Ινίγο Πέρεθ στο 111' έκαναν το 2-3 και πήραν την πρόκριση.