Από μηχανής… Αγουέρο (VIDEO)

Δύσκολη νίκη με 1-0 πήρε η Σίτι στην έδρα της Σέφιλντ χάρη σε γκολ του Κουν Αγουέρο που μόλις είχε μπει ως αλλαγή

PREMIER LEAGUE-24η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΣΕΦΙΛΝΤ Γ.-ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: 0-1

Γήπεδο: Μπράμαλ Λέιν

Έστω και με τα χίλια ζόρια, η Σίτι κέρδισε με 1-0 στην έδρα της Σέφιλντ με τον Αγουέρο να δίνει τη λύση. Ωστόσο η Λίβερπουλ συνεχίζει να απέχει μίλια μακριά.

Στο 20ο λεπτό οι Στέρλινγκ, Μαχρέζ και Ζέσους άλλαξαν όμορφα, με τον Άγγλο να πλασάρει από το πέναλτι και τον Χέντερσον να σώζει δύσκολα, όπως έκανε και στο 25’ μετά από ψαλιδάκι του Οταμέντι. Τελικά στο 35’ ο Μαχρέζ κέρδισε πέναλτι από τον Μπάσαμ, αλλά ο Χέντερσον απέκρουσε την εκτέλεση του Ζέσους και κράτησε όρθια τη Σέφιλντ. Πάντως στο ριπλέι φάνηκε καθαρά πως ο Χέντερσον ήταν φανερά έξω από τη γραμμή του και θα έπρεπε να δοθεί επανάληψη.

Στο 54’ και  στο 56’ οι προσπάθειες των Ο’Κόνελ και Ντε Μπρόινε έφυγαν λίγο έξω ενώ στο 61’ ο Χέντερσον μπλόκαρε την κεφαλιά του Ζέσους και  στο 62’ ο Μουσέτ έχασε απίθανη ευκαιρία, όντας μόνος με τον Έντερσον. Τελικά στο 67’ ο Πεπ έριξε στο ματς τον Κουν Αγουέρο και στο 73’ ο Ντε Μπρόινε σέντραρε από δεξιά και ο Αργεντινός με προβολή σε κενό τέρμα έκανε το 0-1.

Στο 77’ η κεφαλιά του Ρόδρι κόντραρε και πέρασε μόλις έξω, ενώ στο 85’ μόλις έξω πέρασε και το σουτ του Στέρλινγκ.

ΣΕΦΙΛΝΤ: Χέντερσον, Μπάλντοκ, Μπάσαμ (78’ Ρόμπινσον), Ίγκαν, Ο’Κόνελ, Στίβενς, Νόργουντ, Μπέσιτς (78’ Λούντστραμ) Φλεκ, ΜακΜπέρνι, Σαρπ (59’ Μουσέτ)

ΣΙΤΙ: Έντερσον, Γουόκερ, Λαπόρτ (78’ Γκαρσία), Οταμέντι, Ζιντσένκο, Ρόδρι, Ντε Μπρόινε, Φερναντίνιο, Μαχρέζ, Ζέσους (67’ Αγουέρο), Στέρλινγκ (90+2' Μπερνάρντο Σίλβα)