Προκρίσεις για όλους τους μεγάλους εκτός από τη Ρος Κάουντι

ΣΚΩΤΙΑ ΚΥΠΕΛΛΟ - ΦΑΣΗ ΤΩΝ 32

Αλόα Αθλέτικ - Ινβερνές: 2-3

(Καβλέι 18', Οχάρα 75' - Ντόραν 8', Γουάιτ 61', Τράφορντ 86')

Τεράστια νίκη για την Ινβερνές που σε ένα ντέρμπι της Τσάμπιονσιπ, πέρασε με 2-3 από την έδρα της Αλόα Αθλέτικ και πήρε την πρόκριση. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Ντόραν στο 8' ενώ δέκα λεπτά αργότερα ο Καβλέι έφερε το ματς στα ίσα. Η Ινβερνές πήρε και πάλι προβάδισμα με τον Γουάιτ στο 61' αλλά και πάλι οι γηπεδούχοι βρήκαν τον τρόπο να ισοφαρίσουν, με τον Οχάρα στο 75' να κάνει το 2-2. Η τρίτη τελικά ήταν και η φαρμακερή καθώς με γκολ του Τράφορντ στο 86', η Ινβερνές έκανε το τελικό 2-3.

Αμπερντίν - Νταμπάρτον: 1-0

(Κοσγκούβ 86' (πεν.))

Δυσκολεύτηκε αλλά τα κατάφερε η Αμπερντίν που με πέναλτι του Κοσγκούβ στο 86', νίκησε με 1-0 την Νταμπάρτον της τρίτης κατηγορίας.

Αρμπρόουθ - Φόλκερκ: 0-0

Κακό παιχνίδι μεταξύ της Αρμπρόουθ της δεύτερης κατηγορίας και τις Φόλκερκ από την τρίτη κατηγορία, που ήρθαν ισόπαλες χωρίς τέρματα και θα οδηγηθούν σε επαναληπτικό.

ΕΪΡ Γιουνάιτεντ - Ρος Κάουντι: 1-0

(Μπελ 36')

Σοκ για τη Ρος Κάουντι που με γκολ του Μπελ στο 36', γνώρισε την ήττα με 1-0 από την ΕΪΡ Γιουνάιτεντ που αγωνίζεται στη δεύτερη κατηγορία και έμεινε εκτός κυπέλλου.

Ιστ Κιλμπράιντ - BSC Γκλάσκοου: 1-3

(Μάλκολμ 79' (πεν.) - Κόλινς 3', ΜακΚόρμακ 17', Γκρέχαν 39')

Στο ντέρμπι της πέμπτης (!) κατηγορίας, η BSC Γκλάσκοου έφυγε με τη νίκη 1-3 από την έδρα της Ιστ Κιλμπράιντ και πήρε την πρόκριση. Οι φιλοξενούμενοι καθάρισαν από νωρίς με τον Κόλινς στο 3', τον ΜακΚόρμακ στο 17' και τον Γκρέχαν στο 39' να κάνουν το 0-3. Το μόνο που κατάφερε η Ιστ Κιλμπράιντ ήταν να μειώσει σε 1-3 με πέναλτι του Μάλκολμ στο 79'.

Κιλμάρνοκ - Κουίνς Παρκ: 6-0

(Μπρους 9', Φίντλεϊ 26', 44', Κίλτι 62', Κανταμντά 89', Τζόνσον 90+1')

Πάρτι της Κιλμάρνοκ απέναντι στην Κουίνς Παρκ της τέταρτης κατηγορίας την οποία και διέλυσε με 6-0! Ο Μπρους στο 9' άνοιξε το σκορ ενώ ακολούθησαν δύο γκολ του Φίντλεϊ στο 26' και 44' για το 3-0 του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος ο Κίλτι έκανε το 4-0 στο 62' και ο Κανταμντά το 5-0 στο 89'. Το τελικό 6-0 διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις ο Τζόνσον.

Λίβινγκστον - Ρέιθ Ρόβερς: 3-1

(Λολές 77' (πεν.), 90+1' (πεν.), Ντάικς 78' - Μπάιρντ 22')

Εύκολη νίκη από τη βούλα για τη Λίβινγκστον που καθάρισε με 3-1 τη Ρέιθ Ρόβερς της τρίτης κατηγορίας. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Μπράιντ στο 22' αλλά δεν κατάφεραν τίποτα άλλο και δέχθηκαν την ανατροπή. Ο Λολές με πέναλτι στο 77' και ο Ντάικς ένα λεπτό αργότερα έκαναν το 2-1 ενώ στις καθυστερήσεις ο Λολές με δεύτερο πέναλτι έκανε το 3-1.

Μπόνιρινγκ Ρόουζ - Κλάιντ: 0-1

(Λοβ 80')

Με γκολ του Λοβ στο 80' η Κλάιντ (τρίτη κατηγορία) πέρασε με 0-1 από την έδρα της Μπόνιρινγκ Ρόουζ της πέμπτης κατηγορίας και πήρε την πρόκριση για τους 16.

Σεντ Μίρεν - Μπρόξμπερν Αθλέτικ: 3-0

(Οντικά 55', 90+1', Μουλέν 89')

Εύκολη νίκη για τη Σεντ Μίρεν που καθάρισε με 3-0 την Μπρόξμπερν Αθλέτικ και πανηγύρισε την πρόκριση. Ο Οντικά στο 55' και στις καθυστερήσεις άνοιξε και έκλεισε το σκορ ενώ ενδιάμεσα είχε σκοράρει και ο Μουλέν στο 89'.

Σεντ Τζόνσον - Μόρτον: 3-0

(Μπουθ 3', Ντάβιντσον 57', Μέι 74')

Άνετη νίκη για τη Σεντ Τζόνσον που καθάρισε με 3-0 τη Μόρτον της Τσάμπιονσιπ και πήρε την πρόκριση. Ο Μπουθ στο 3' άνοιξε το σκορ και στο 57' ο Ντάβιντσον έκανε το 2-0. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε στο 74' ο Μέι.

Χάμιλτον - Έντιμπουργκ Σίτι: 5-0

(Ντέιλς 22', ΜακΜαν 26', Μάρτιν 44', Γουίντερ 80', Μίλερ 84')

Στο ρελαντί και χωρίς να δυσκολευτεί, η Χάμιλτον διέλυσε με 5-0 την Έντιμπουργκ Σίτι που συμμετέχει στην τέταρτη κατηγορία. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Ντέιλς στο 22' και τέσσερα λεπτά αργότερα ο ΜακΜαν έκανε το 2-0. Στο 44' ο Μάρτιν έκανε το 3-0 κλείνοντας με τον καλύτερο τρόπο το ημίχρονο. Τα δύο επόμενα γκολ μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο με τον Γουίντερ στο 80' και τον Μίλερ στο 84' να κάνουν το 4-0 και 5-0 αντίστοιχα.

Χαρτς - Ερντριόνιανς: 5-0

(Ίρβινγκ 7', Κλέαρ 54', Νέισμιθ 58', Χέντερσον 71', Χάλκετ 90+1')

Εύκολη νίκη και για τη Χαρτς που διέλυσε με 5-0 την Ερντριόνιανς της τρίτης κατηγορίας και πανηγύρισε την πρόκριση. Ο Ίρβινγκ στο 7' άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους και Κλέαρ στο 54' έκανε το 2-0. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Νέισμιθ έκανε το 3-0 και στο 71' ο Χέντερσον το 4-0. Το τελικό 5-0 διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις ο Χάλκετ.