Στην κορυφή με +7 από τους διώκτες της η Μπενφίκα

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑΣ- 17η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Σπόρτινγκ Λισαβόνας-Μπενφίκα 0-2
(80', 99' Ράφα Σίλβα)

Μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι του "Ζοζέ Αλβαλάδε", ήταν η Μπενφίκα, με την πρωτοπόρο να βάζει δυο γκολ στο τελευταίο 10λεπτο, να επικρατεί 2-0 στην έδρα της Σπόρτινγκ Λισαβόνας και να αυξάνει τη διαφορά της, στο +7, από την Πόρτο.
Ο Ράφα Σίλβα αποδείχτηκε "χρυσή αλλαγή", αφού στο 74ο λεπτό πέρασε στο παιχνίδι και στο 80' άνοιξε το σκορ. Στο ένατο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσε το τελικό 0-2.

Πόρτο-Μπράγκα 1-2
(58' Σοάρες/ 5' Μπαρμπόσα, 75' Παολίνιο)

Από την ήττα της πρεμιέρας, η Πόρτο μετρούσε αήττητο 15 αγωνιστικών, αλλά το βράδυ της Παρασκευής, στην έδρα της, το αήττητο σερί πήρε τέλος, με την Μπράγκα να επικρατεί 2-1, αποτέλεσμα που φέρνει την Πόρτο στο -7 από την πρωτοπόρο Μπενφίκα.
Η Πόρτο έχασε δυο πέναλτι, είδε την Μπράγκα να προηγείται στο 5ο λεπτό με τον Μπαρμπόσα, ισοφάρισε με τον Σοάρες στο 58', αλλά ο Παολίνιο διαμόρφωσε το τελικό 1-2 με γκολ στο 75ο λεπτό.