Εύκολο διπλό για Χετάφε

IΣΠΑΝΙΑ ΛΑ ΛΙΓΚΑ 20ή αγωνιστική

ΛΕΓΑΝΕΣ-ΧΕΤΑΦΕ: 0-3

ΓΗΠΕΔΟ: Μπουτάρκε

Εύκλο διπλό για την Χετάφε που επικράτησε με 3-0 της Λεγανές και παραμένει δυνατά στο παιχνίδι της εξόδου στην Ευρώπη.

Η "Χέτα" άνοιξε το σκορ στο 12ο λεπτό όταν μετά από εκτέλεσε κόρνερ ο Καμπρέρα, χωρίς να πιέζεται, σκόραρε με το κεφάλι. Στο 21' ήταν ο Νιόμ που νίκησε την άμυνα της Λεγανές στον αέρα και έγραψε το 0-2. Η Χετάφε συνέχισε να πιέζει και στο 33' έφυγε στην κόντρα με τον Μολίνα που έκοψε για τον Μάτα και αυτός, προ κενής εστίας πέτυχε το τρίτο γκολ της ομάδας του. Τυπική διαδικασία το δεύτερο μέρος χωρίς ρυθμό και με ελάχιστες φάσεις. Η Λεγανές απείλησε με κεφαλιά του Καρίγιο στο 81ο λεπτό και έξι λεπτά μετά με πλασέ του Ρουιμπάλ. Στο 88' ο Μάτα πέρασε τον Κουέγιαρ και πλάσαρε αδύναμα με τον γκολκίπερ της Λεγανές να επιστρέφει και να προλαβαίνει να διώξει την μπάλα. Λίγο μετά ο Πέρεθ αποβλήθηκε για σπρώξιμο σε αντίπαλο.

ΛΕΓΑΝΕΣ:Κουέγιαρ, Μπουστίνθα, Ομερούο, Σίλβα, Κέβιν, Μέσα (57'Αρνάιθ), Ταρίν (46΄Ρέθιο), Πέρεθ, Όσκαρ (77'Ρουιμπάλ), Μπράιβαϊτ, Καρίγιο.

ΧΕΤΑΦΕ: Σόρια, Νταμιάν, Ντζενέ, Καμπρέρα, Ολιβέρα, Αραμπάρι, Μακσίμοβιτς, Νιόμ (31'Ετεμπό), Κουκουρέγια (88'Φαΐρ), Μάτα, Μολίνα (84'Δούρο).