Η Μπουντεσλίγκα επέστρεψε με τους "μπλε" να επικρατούν με 2-0 της Γκλάντμπαχ

ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΜΠΟΥΝΤΕΣΛΙΓΚΑ 18η αγωνιστική

ΣΑΛΚΕ-ΜΠΟΡΟΥΣΙΑ ΓΚΛΑΝΤΜΠΑΧ: 2-0

ΓΗΠΕΔΟ: Veltins Arena

Στη επιστροφή της Μπουντεσλίγκα η Σάλκε νίκησε με 2-0 την Γκλάντμπαχ και έπιασε την Μπάγερν στην τρίτη θέση.

Μόλις στο 5ο λεπτό ο Πλεά έκανε το τεχνικό σουτ με τον Σούμπερτ να διώχνει εντυπωσιακά. Στο επόμενο λεπτό η Σάλκε απάντησε με τρομερή διπλή ευκαιρία. Αρχικά ο Γρκέγκοριτς πλάσαρε πάνω στον Ζόμερ και στην επαναφορά ο Σερντάρ δεν κατάφερε να "νικήσει" τον γκολκίπερ των φιλοξενουμένων. Στο 15' ο Ζόμερ είπε "όχι" και στον Καλιτζιούρι ενώ στο 28' σταμάτησε τον Ραμάν σε τετ α τετ. Εννέα λεπτά μετά ο Τιράμ έκανε την κεφαλιά και ο Γκρέγκοριτς έκοψε πάνω στη γραμμή. Στο 45' ο Χέρμαν βρέθηκε απέναντι στον Σούπερ αλλά πλάσαρε χωρίς δύναμη.

Μόλις στο 48' στην επανάληψη η Σάλκε πήρε κεφάλι στο σκορ. Ο Σερντάρ βρέθηκε ανενόχλητος έξω από την περιοχή, είχε χρόνο να ζυγίσει το πλασέ του και με εξαιρετική εκτέλεση έκανε το 1-0. Δέκα λεπτά μετά οι γηπεδούχοι αναπτύχθηκαν ωραία, ο Ραμάν έκοψε για τον Γκρέγκοριτς που ουσιαστικά προ κενής εστίας πέτυχε το 2-0. Από εκεί και πέρα το παιχνίδι έγινε πολύ κακό με τη Σάλκε να είναι ικανοποιημένη με το σκορ και τους φιλοξενούμενους να μην αντιδρούν.

ΣΑΛΚΕ: Σούμπερτ, Κένι, Καμπάκ, Νάστασιτς, Οτζίπκα, Μασκαρέλ, Καλιτζιούρι, Σεπφ, Σερντάρ (75'Μπουζεζάμπ), Ραμάν (69'Kουτουτσού), Γκρέγκοριτς (90'Μπουργκστάλερ).

ΓΚΛΑΝΤΜΠΑΧ: Ζόμερ, Λάινερ, Γκίντερ, Γιάντσκε (85'Στρομπλ), Βεντ, Χόφμαν, Ζακάρια, Εμπολό (72'Στιντλ), Χέρμαν (59'Νόιχαους), Πλεά, Τιράμ.