Πέρασε από Βελιγράδι στην παράταση η Άλμπα

Η Άλμπα Βερολίνου πέρασε και από το Βελιγράδι επικρατώντας με 85-94 του Ερυθρού Αστέρα στην παράταση

Συναρπαστικό παιχνίδι έγινε στη Σερβία μεταξύ του Ερυθρού Αστέρα και της Άλμπα Βερολίνου, με τη γερμανική ομάδα να παίρνει τη νίκη με 94-85 στην παράταση για την Ευρωλίγκα.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο στο ξεκίνημα του με αποτέλεσμα καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ (8-9). Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε σε όλη τη διάρκεια της πρώτης περιόδου. Οι εναλλαγές στο σκορ ήταν αρκετές με το πρώτο δεκάλεπτο να τελειώνει τελικά 22-21 υπέρ του Ερυθρού Αστέρα.

Ο Ερυθρός Αστέρας με το πρώτο καλάθι του Πάντερ προηγήθηκε με 30-25, αλλά γρήγορα η Άλμπα Βερολίνου έφερε τούμπα το παιχνίδι (31-32). Ο Αμερικανός από εκείνο το σημείο ήταν φανταστικός και άρχισε να βομβαρδίζει τους Γερμανούς. Ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού έφτασε γρήγορα γρήγορα τους 11 πόντους και βοήθησε τους Σέρβους να κλείσουν το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 43-39.

To ντέρμπι συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να δίνουν μία σπουδαία μάχη για να πάρουν τη νίκη (77-77). Η Άλμπα Βερολίνου 51” πριν το τέλος του ματς πήρε προβάδισμα με καλάθι του Λάντρι, αλλά ο Ερυθρός Αστέρας απάντησε με βολές του φανταστικού Πάντερ (79-79). Ο Ερυθρός έχασε την ευκαιρία να πάρει το ματς και αυτό οδηγήθηκε στο έξτρα πεντάλεπτο.

Στην παράταση η Άλμπα Βερολίνου ήταν φανερά καλύτερη. Με επί μέρους σκορ 9-2 προηγήθηκε με 89-81 και “κλείδωσε” ένα μεγάλο διπλό. Μέχρι το φινάλε ο Ερυθρός δεν μπόρεσε να αντιδράσει και τελικά ηττήθηκε με 94-85.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 43-39, 62-62, 79-79, 85-94.