Σαρώνουν εκτός έδρας οι Λέικερς (VIDEO)

Η ομάδα του Λος Άντζελες πέρασε και από την Ατλάντα, καταγράφοντας 14η συνεχόμενη νίκη μακριά από το σπίτι της- Όλα τα αποτελέσματα στο NBA

Με τον Λεμπρόν Τζέιμς να κυριαρχεί στο παρκέ, οι Λος Άντζελες Λέικερς ίδρωσαν, αλλά, στο τέλος νίκησαν 101-96 τους Χοκς, μέσα στην Ατλάντα, και πλέον μετρούν 14 συνεχόμενες εκτός έδρας επιτυχίες.
Με συμπαραστάτη τον Άντονι Ντέιβις, ο "Βασιλιάς" επέτρεψε στους Λέικερς να πάρουν προβάδισμα επτά πόντων, 48-55, στη λήξη του ημιχρόνου, και να φτάσουν σε διψήφια διαφορά στην επανάληψη. Οι Χοκς δεν το έβαλαν κάτω και έφτασαν κοντά στο να στείλουν το ματς στην παράταση. Με το σκορ στο 96-99, ο Ρέντις αστόχησε σε σουτ τριών πόντων και ο Γκριν με δυο εύστοχες βολές διαμόρφωσε το τελικό 96-101.
Ο Λεμπρόν πέτυχε 32 πόντους (πρώτος σκόρερ του αγώνα), ενώ μάζεψε και 13 ριμπάουντ, όσα ακριβώς είχε και ο Ντέιβις που πέτυχε και 27 πόντους.
Από την πλευρά των γηπεδούχων, ο Τρε Γιανγκ με 9/22 σουτ πέτυχε 30 πόντους, με τους Χοκς να γνωρίζουν τέταρτη συνεχόμενη ήττα.

Τέταρτη νίκη, στα πέντε τελευταία παιχνίδια, για τους Σακραμέντο Κινγκς που επικράτησαν, εκτός έδρας, των Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς με 100-79.
Μετά από ένα ανταγωνιστικό πρώτο ημίχρονο, 42-51, οι Κινγκς πάτησαν γκάζι στη τρίτη περίοδο και με επιμέρους 28-17 προηγήθηκαν 59-79, μετατρέποντας σε τυπική διαδικασία το τελευταίο 12λεπτο.
Από την ομάδα του Σακραμέντο, αυτός που ξεχώρισε ήταν ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς ο οποίος πέτυχε 25 πόντους έχοντας 9/11 σουτ, ενώ παράλληλα μάζεψε 5 ριμπάουντ και μοίαρασε 5 ασίστ. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε και ο Μπάγκλεϊ με 17 πόντους, ενώ από την ομάδα τους Γουόριορς, ο Κόλεϊ-Στέιν είχε 14 πόντους και ο Λι 13.

Αρνητικό ρεκόρ κατέγραψαν οι Νιου Ορλινς Πέλικανς, αφού η ήττα από τους Ορλάντο Μάτζικ, 130-119, ήταν η 12η συνεχόμενη για την ομάδα της Νέας Ορλεάνης.
Το ημίχρονο βρήκε τους Μάτζικ να προηγούνται με την ελάχιστη διαφορά, 57-58, αλλά στη τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι έβαλαν 41 πόντους, προηγήθηκαν 85-99 και έφτασαν στην τελική επικράτηση, βάζοντας τέλος στο σερί των τριών συνεχόμενων ηττών.
Κορυφαίος ο "διπλός" Άιζακ με 21 πόντους και 11 ριμπάουντ και ακολούθησε ο Βούτσεβιτς με 20 πόντους, με 8 από τους 9 παίκτες των Μάτζικ να έχουν διψήφιο αριθμό πόντων.
Ο Τζρου Χόλιντεϊ με 29 πόντους ξεχώρισε από τους Πέλικανς.