''Παλικάρι'' η Σάλκε έπιασε τετράδα και βύθισε την Άιντραχτ

Τεράστια νίκη για τη Σάλκε που με 1-0 απέναντι στην Άιντραχτ Φρανκφούρτης μπήκε στην τετράδα, πέταξε την Μπάγερν εκτός και βύθισε ακόμα περισσότερο τους «αετούς»

BUNDESLIGA - 15η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΣΑΛΚΕ - ΑΪΝΤΡΑΧΤ ΦΡΑΝΚΦΟΥΡΤΗΣ: 1-0

Γήπεδο: Veltins Arena

Τεράστια νίκη για τη Σάλκε που με 1-0 απέναντι στην Άιντραχτ Φρανκφούρτης μπήκε στην τετράδα, πέταξε την Μπάγερν εκτός και βύθισε ακόμα περισσότερο τους «αετούς». Οι «βασιλικοί μπλε» ήταν ανώτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού και πάρα το ''ξέσπασμα'' της Άιντραχτ στο τελευταίο τέταρτο, κράτησαν τη νίκη. Από την άλλη, η προβληματική στα τελευταία παιχνίδια Άιντραχτ Φρανκφούρτης έκανε ότι ήθελε στο τελευταίο τέταρτο του παιχνιδιού ωστόσο δεν κατάφερε να φτιάξει τελική προσπάθεια! Από το κακό στο χειρότερο οι «αετοί» που μένουν χωρίς νίκη για πέμπτο συνεχόμενο παιχνίδι στην Bundesliga και μάλιστα σε αυτά τα πέντε ματς μετρούν τέσσερεις ήττες.

Η Σάλκε είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 28' με τους Αρίτ και Σερντάρ να κρύβουν την μπάλα και τον τελευταίο να απειλεί με εξαιρετικό πλασέ που απέκρουσε εντυπωσιακά ο Ρένοφ. Στο 39' η Άιντραχτ είχε καλή στιγμή με κεφαλιά του Τουρέ, μετά από εκτέλεση φάουλ του Κόστιτς, που μπλόκαρε ο Νίμπελ. Ένα λεπτό αργότερα οι «βασιλικοί μπλε» βγήκαν στην αντεπίθεση με την μπάλα να φτάνει στον Καμπάκ που σούταρε από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή στέλνοντας την μπάλα λίγο έξω. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων οι «αετοί» είχαν καλή στιγμή με γυριστό του Γκατσίνοβιτς που απέκρουσε ο Νίμπελ, όπως και ένα λεπτό αργότερα σε κεφαλιά και πάλι του Σέρβου μετά από σέντρα του Τσαντλέρ.

Η Άιντραχτ είχε την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους στο 48' με σουτ του Κόστιτς που πέρασε λίγο έξω, ενώ δύο λεπτά αργότερα η Σάλκε απείλησε με σουτ του Καλιγκιούρι που απέκρουσε ο Ρένοφ. Στο 53' οι «βασιλικοί μπλε» άνοιξαν το σκορ με τον Μασκαρέλ να κλέβει από τον Τουράμ και να δίνει στον Αρίτ που άνοιξε για τον Μασκαρέλ κι αυτός με διαγώνιο σουτ έκανε το 1-0. Στο 67' η Σάλκε έμεινε με δέκα παίκτες εξαιτίας της αποβολής με απευθείας κόκκινη κάρτα του Νίμπελ για δολοφονικό χτύπημα στον Γκατσίνοβιτς. Στο 83' οι γηπεδούχοι έχασαν τεράστια ευκαιρία με μακρινό σουτ του Μπουργκστάλερ που κατέληξε στο δοκάρι του Ρένοφ.

ΣΑΛΚΕ: Νίμπελ, Ότσιπκα, Καμπάκ, Κένι, Σερντάρ, ΜακΚένι (13' Μιράντα), Αρίτ (69' Σούμπερτ), Καλιγκιούρι, Μασκαρέλ, Ραμάν (77' Μπουργκστάλερ), Ματόντο

ΑΪΝΤΡΑΧΤ ΦΡΑΝΚΦΟΥΡΤΗΣ: Ρένοφ, Τσαντλέρ, Εντικά, Τουρέ, Χιντερέγκερ, Κόστιτς, Ρόντε (54' Καμάντα), Σο, Τορό, Γκατσίνοβιτς (70' Πασιένσια), Ντοστ