Τετράδα με ανατροπή για τη Ρόμα

Με τρία γκολ στο δεύτερο ημίχρονο η Ρόμα καθάρισε με 3-1 τη ΣΠΑΛ και ανέβηκε στην τέταρτη θέση

SERIE A - 14η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΡΟΜΑ - ΣΠΑΛ: 3-1

Γήπεδο: Olimpico

Με τρία γκολ στο δεύτερο ημίχρονο η Ρόμα καθάρισε με 3-1 τη ΣΠΑΛ και ανέβηκε στην τέταρτη θέση. Οι «τζαλορόσι» έχασαν ένα ''τσουβάλι'' ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, δεν σκόραραν και τελικά στο 44' βρέθηκαν πίσω στο σκορ. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Πάουλο Φονσέκα έκανε ότι ήθελε στον αγωνιστικό χώρο και με ωραίο ποδόσφαιρο πέτυχε τρία τέρματα και καθάρισε τη νίκη.

Η Ρόμα είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 2' με τον Τζανιόλο να γύριζε για τον Τζέκο που σούταρε στέλνοντας την μπάλα λίγο έξω, ενώ στο 7' νέα ευκαιρία για τον Βόσνιο με σουτ που απέκρουσε ο Μπερίσα. Στο 12' η ΣΠΑΛ είχε καλή στιγμή με διαγώνιο σουτ του Πετάνια που απέκρουσε εντυπωσιακά ο Πάου Λόπεθ. Ένα λεπτό αργότερα νέα ευκαιρία για τους «τζαλορόσι» και πάλι με τον Τζανιόλο να γύριζε για τον Τζέκο που με σουτ στην κίνηση έστειλε την μπάλα ελάχιστα έξω. Στο 23' οι Ρωμαίοι είχαν κι άλλη ευκαιρία με σουτ του Περότι που απέκρουσε ο Μπερίσα, όπως και στο 36' σε σουτ του Κόλαροφ. Στο 42' η ΣΠΑΛ κέρδισε πέναλτι για μαρκάρισμα του Κόλαροφ στον Τσιόνεκ, με τον Πετάνια ν' αναλαμβάνει την εκτέλεση κάνοντας το 0-1.

Στο 53' και την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους η Ρόμα έφερε το ματς στα ίσα με τον Κόλαροφ να περνά για τον Πελεγκρίνι που με ωραίο σουτ έκανε το 1-1. Στο 65' οι «τζαλορόσι» κέρδισαν πέναλτι για μαρκάρισμα του Βίκαρι στον Τζέκο, με τον Περότι ν' αναλαμβάνει την εκτέλεση κάνοντας το 2-1. Στο 83' οι Ρωμαίο τελείωσαν το παιχνίδι με τον Φλορέντσι να γυρίζει για τον Μιχιταριάν που σε κενή εστία έκανε το 3-1.

ΡΟΜΑ: Πάου Λόπεθ, Φλορέντσι, Φάτσιο, Σετίν, Κόλαροφ, Βερετού, Ντιαβαρά, Τζανιόλο, Πελεγκρίνι, Περότι (79' Μιχιταριάν), Τζέκο (89' Κάλινιτς)

ΣΠΑΛ: Μπερίσα, Τόμοβιτς, Βίκαρι, Φελίπε (79' Τουνίοφ), Τσιόνεκ, Μουργκιά, Βαλότι (86' Γιάνκοβιτς), Μισιρόλι, Ίγκορ, Παλότσκι (85' Φλόκαρι), Πετάνια