«Σκότωσε» την Αταλάντα η Μπολόνια (VIDEO)

Τεράστια νίκη με 2-1 πέτυχε η Μπολόνια κόντρα στην Αταλάντα κ έκανε άλμα παραμονής

SERIE A’-16η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΜΠΟΛΟΝΙΑ-ΑΤΑΛΑΝΤΑ: 2-1

Γήπεδο: Ρενάτο Νταλ Άρα

Σημαντική νίκη με 2-1 πέτυχε η Μπολόνια κόντρα στην Αταλάντα που μάλλον είχε μείνει στους πανηγυρισμούς από το θρίαμβο επί της Σαχτάρ, μεσοβδόμαδα.

Η Αταλάντα έχασε τεράστια ευκαιρία στο 6ο λεπτό, με τον Μαλινόβσκι να πλασάρει από κοντά αλλά να αστοχεί ενώ στο 9’ και πάλι ο Ουκρανός έχασε μοναδική ευκαιρία. Και στο 12’ η Μπολόνια βγήκε ιδανικά στην κόντρα, το σουτ του Ορζολίνι τράνταξε το δοκάρι του Γκολίνι και στην επαναφορά ο Παλάσιο πάσαρε για το 1-0 σε κενή εστία. Στο 40ο λεπτό, ο Μαλινόβσκι έβγαλε όμορφη σέντρα από αριστερά αλλά ο Πάσαλιτς μέσα από τη μικρή περιοχή κατάφερε να χάσει το... άχαστο. Και στο 45’ ο Γκολίνι έδιωξε εντυπωσιακά μετά από σουτ του Παλάσιο, σώζοντας την Αταλάντα.

Οι γηπεδούχοι πίεσαν και στην επανάληψη και στο 53ο λεπτό, ο Τόμι έβγαλε όμορφη σέντρα από δεξιά και ο Πόλι με κεφαλιά έκανε το 2-0. Ωστόσο στο 60’ ο Μπάροου έβγαλε όμορφα κάθετα στον Μαλινόβσκι που πρόλαβε την έξοδο του Σκορούπσκι και πλάσαρε για το 2-1. Στο 68’ ο Ντανίλο έσωσε στη γραμμή μετά από λόμπα του Μπάροου, ενώ στο 71’ οι Μπάροου και  Μουριέλ άλλαξαν όμορφα, ο τελευταίος βρέθηκε μόνος με τον Σκορούπσκι αλλά δεν μπόρεσε να τον νικήσει.

Στο 88’ η Μπολόνια έχασε με κόκκινη κάρτα τον Ντανίλο και  στο 90’ η κεφαλιά του Ντζμσίτι πέρασε μόλις έξω.

ΜΠΟΛΟΝΙΑ: Σκορούπσκι, Ντανίλο, Μεδέλ (63’ Σβάνμπεργκ), Ντένσβιλ, Μπάνι, Ντζεμαϊλί, Τομιγιάσου, Πόλι, Παλάσιο (79’ Σανταντέρ), Σανσόνε, Ορζολίνι (90’ Εμπαγέ).

ΑΤΑΛΑΝΤΑ: Γκολίνι, Τολόι, Καστάιν (63’ Χάτεμπουρ), Ντζιμσίτι, Παλομίνο, Ντε Ρόουν, Γκόζενς, Φρόιλερ (54’ Μπάροου), Μαλινόβσκι, Πάσαλιτς, Μουριέλ (83’ Κόλεϊ)