Στην κορυφή και περιμένει η Γιουβέντους (VIDEO)

Η «Μεγάλη Κυρία» κέρδισε εύκολα την Ουντινέζε με 3-1 και πέρασε πρώτη, περιμένοντας το ματς της Ίντερ με τη Φιορεντίνα

SERIE A’-16η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ-ΟΥΝΤΙΝΕΖΕ: 3-1

Γήπεδο: Allianz Stadium

Εύκολη νίκη με 3-1 πέτυχε η Γιουβέντους κόντρα στην Ουντινέζε, πέρασε μόνη πρώτη και περιμένει κάποιο «δώρο» από τη Φιορεντίνα που το βράδυ υποδέχεται την Ίντερ.

Στο 9ο μόλις λεπτό ο Μπονούτσι έκανε το γέμισμα, ο Ντιμπάλα κατέβασε κι έστρωσε στον Ρονάλντο που με δυνατό σουτ άνοιξε το σκορ για τη Γιουβέντους και στο 12’ ο Ντιμπάλα  από δεξιά σημάδεψε το πλαϊνό δίχτυ του Μούσο. Στο 28’ ο Ιγκουαΐν έκανε το γύρισμα από την περιοχή αλλά ο Μούσο έδιωξε, φάση που επαναλήφθηκε στο 36’ αλλά στο επόμενο λεπτό ο Ιγκουαΐν πέρασε κάθετα στον Κριστιάνο που σούταρε δυνατά για το 2-0. Και στο 45’ μετά από κόρνερ, ο Ντεμιράλ πήρε τη πρώτη κεφαλιά και ο Μπονούτσι με νέα κεφαλιά έγραψε το 3-0.

Στο 51’ ο Ντιμπάλα αστόχησε από το ύψος της περιοχής και  την επόμενη φάση ο Ντεμιράλ έκοψε σωτήρια τον Λαζάνια και στο 55’ οι «ζέβρες» απείλησαν ξανά με τον Νάουτινκ ενώ στο 60’ το πλασέ του Ιγκουαΐν από την περιοχή έφυγε άουτ. Στο 70’ ο Ρονάλντο είχε δύο διαδοχικά σουτ που κόντραραν σε σώματα και στο 83’ ο Πορτογάλος έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία. Μάλιστα στο 85’ ο Ρονάλντο είχε και δοκάρι και στο 86’ ο Ντεμιράλ έσωσε στη γραμμή μετά από πλασέ του Λαζάνια και στο 87’ ο Μπουφόν έσωσε μετά από σουτ του Νεστορόβσκι.

Kαι τελικά στο 90+4' μετά από σέντρα του Τερ Άβεστ ο Πουσέτο μείωσε σε 3-1 με κοντινό πλασέ.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Μπουφόν, Μπονούτσι (76’ Ντε Λιχτ), Ντεμιράλ, Ντανίλο, Ντε Σίλιο, Μπεντανκούρ, Ραμπιό, Ματουϊντί, Ρονάλντο, Ντιμπάλα (75’ Μπερναρντέσκι), Ιγκουαΐν (80’ Ντάγκλας Κόστα)

ΟΥΝΤΙΝΕΖΕ: Μούσο, Ντε Μαϊό, Λάρσεν (87’ Νεστορόβσκι), Νάουτινκ, Εκόνγκ, Φοφανα, Τερ Άβεστ, Οκάκα (61’ Πουσέτο), Μαντραγκόρα, Ντε Πολ (67’ Γουάλας), Λαζάνια