Όρθια στο «Μπαλαΐδος» με δέκα παίκτες η Μαγιόρκα (VIDEO)

Τον πρώτο της βαθμό μακριά από την έδρα της, πήρε η Μαγιόρκα, που απέσπασε ισοπαλία 2-2 στην έδρα της Θέλτα

LA LIGA-17η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΘΕΛΤΑ-ΜΑΓΙΟΡΚΑ: 2-2

Γήπεδο: Μπαλαΐδος

Σημαντικό βαθμό στην έδρα της Θέλτα πήρε η Μαγιόρκα, που απέσπασε ισοπαλία 2-2 παρότι αγωνιζόταν με δέκα παίκτες κι έμεινε εκτός ζώνης υποβιβασμού.

Στο 3ο λεπτό το φάουλ του Ολάθα πέρασε λίγο έξω, ενώ στο 13’ ο Ρέινα έπεσε κι έσωσε μετά  από προβολή του Ραφίνια. Και τελικά στο 20ο λεπτό, ο Ολάθα σέντραρε από αριστερά και ο Ραφίνια με γυριστή κεφαλιά έκανε το 1-0. Ωστόσο στο 30’ ο Αϊντού έκανε χαζό πέναλτι στον Μπούντιμιρ και ο ρέφερι αφού είδε και το VAR το έδωσε και ο Σεβίγια έγραψε το 1-1 από την άσπρη βούλα.

Η Θέλτα μπήκε δυνατά στην επανάληψη και κέρδισε πέναλτι στο 48’ σε μαρκάρισμα του Ερνάντεθ στον Ολάθα και ο Άσπας έκανε το 2-1 από την άσπρη βούλα. Στο 75’ η Θέλτα έχασε τεράστια τριπλή ευκαιρία με τους Άσπας, Λομπότκα και Σίστο να μην μπορούν από κοντά να σκοράρουν και στο 79’ η Μαγιόρκα έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ράιγιο.

Κι όμως στο 84’ ο Λάγο σέντραρε από αριστερά, η μπάλα στρώθηκε στον Μπούντιμιρ που από κοντά πλάσαρε για το 2-2. Στο 86’ ο Ολάθα έκανε νέο γύρισμα από αριστερά και ο Άσπας πλάσαρε στην κίνηση αλλά ο Ρέινα έσωσε όπως έκανε και στο 90+6’ μετά  από σουτ του ίδιου παίκτη.

ΘΕΛΤΑ: Μπλάνκο, Αραούχο, Αϊντού, Ολάθα, ΚέβινΒάσκεθ (90’ ΧουάνΕρνάντεθ), Γιοκουσλού, ΜπράιςΜέντεθ (66’ ΣάντιΜίνα), Λομπότκα, Ραφίνια, Άσπας, Σίστο

ΜΑΓΙΟΡΚΑ: Ρέινα, Ράιγιο, Βαλιέντ, Γκάμεθ, Σεβίγια (62’ Λάγκο), Ντάνι Ροντρίγκεθ, Φεμπάς (46’ Τσούτσο Ερνάντεθ), Κούμπο (77’ Τσαβαρία), Μπούντιμιρ, Λούμορ Αγκμπενιένου, Μπαμπά