Η Χετάφε κέρδισε τη Βαγιαδολίδ με 2-0 κι επέστρεψε στην τετράδα

LAL IGA-17η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΧΕΤΑΦΕ-ΡΕΑΛ ΒΑΓΙΑΔΟΛΙΔ: 2-0

Γήπεδο: Κολοσιέουμ Αλφόνθο Πέρεθ

Την απίθανη φετινή της πορεία συνέχισε η Χετάφε που κέρδισε με 2-0 τη Βαγιαδολίδ και πέρασε και πάλι στην 4η θέση! Αήττητη για 70 σερί αγώνα η ομάδα του Χοσέ Μπορδαλάς.

Στο 10ο λεπτό ο Σάντρο βρήκε δίχτυα αλλά το γκολ ακυρώθηκε σωστά για οφσάιντ, ενώ στο 17’ υο ψαλιδάκι του Μολίνα σταμάτησε σε σώματα και στο 34’ ο Σορία έβγαλε δύσκολα με γροθιές μετά από εκτέλεση φάουλ του Σάντρο από αριστερά. Ωστόσο στο 36’ ο Μολίνα έκανε όμορφη ενέργεια στην περιοχή, έστρωσε στον Κουκουρέγια που πλάσαρε από το πέναλτι για το 1-0.

Στο 49’ μετά από κόρνερ τοθ Σουάρεθ, ο Καμπρέρα με προβολή εξ επαφής, έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Μασίπ ενώ στο 69’ ο Σορία έδιωξε το σουτ του Αλκαράθ. Και στο 82ο λεπτό ο Μάτα έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Άνχελ με κεφαλιά εξ επαφής, έγραψε το 2-0.

ΧΕΤΑΦΕ: Σορία, Σουάρεθ, Καμπρέρα, Ολιβέρα, Κουκουρέγια (85’ Αντούνες), Ντζενέ Ντακονάμ, Πορτίγιο (74’ Νιόμ), Μακσίμοβιτς, Αραμπάρι, Μολίνα (72’ Άνχελ), Μάτα

ΒΑΓΙΑΔΟΛΙΔ: Μασίπ, Ολίβας, Μπάρμπα, Σαλισού, Μίτσελ (55’ Αλκαράθ), Πόρο, Χοακίν Φερνάντεθ, Πλάνο, Γκουαρντιόλα, Σάντρο (72’ Ερβίας), Βάλδο (58’ Ουνάλ).