Οι Πίστονς «άλωσαν» το Χιούστον (VIDEO)

Με σημαντικές απουσίες, αλλά τον Ρόουζ σε τρομερή βραδιά, η ομάδα του Ντιτρόιτ νίκησε μέσα στο σπίτι του Χάρντεν- Όλα τα αποτελέσματα στο NBA

Ο Αντρέ Ντράμοντ ήταν, εξαρχής, νοκ άουτ, για την αναμέτρηση με τους Ρόκετς, ενώ στη διάρκεια του αγώνα, ο Μπλέικ Γκρίφιν αποχώρησε τραυματίας. Έστω και έτσι, οι Ντιτρόιτ Πίστονς μπόρεσαν και έκαναν το "μπαμ" της βραδιάς, επικρατώντας των Ρόκετς πιο εύκολα από όσο δείχνει το τελικό 115-107.
Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν από την αρχή τις προθέσεις τους κόντρα στους, χωρίς Ράσελ Γουέστμπρουκ, Ρόκετς, αφού στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου ήταν μπροστά στο σκορ (52-62). Μάλιστα, έφτασαν να προηγηθούν και με +16, 62-78, στην τρίτη περίοδο, πριν φτάσουν στην τελική επικράτηση.
Ο Ντέρικ Ρόουζ ήταν φανταστικός και με 20 πόντους και 12 ασίστ ήταν αυτός που έδειξε τον δρόμο στο Ντιτρόιτ, με τον Λιουκ Κενάρντ να προσθέτει 22 πόντους, τον Μπρους Μπράουν 16 πόντους και 10 ριμπάουντ και τους Μαρκίφ Μόρις και Τόνι Σνελ από 15 πόντους, σε μία βραδιά που οι Πίστονς είχαν εφτά παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων.
Για τους Ρόκετς, ο Χάρντεν είχε 39 πόντους (αλλά με 14/33 σουτ), 6 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ο Κρις Κλέμονς 17 πόντους και ο Όστιν Ρίβερς 14 πόντους.

Οι Σικάγο Μπουλς εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός πως οι Λος Άντζελες Κλίπερς αγωνίστηκαν χωρίς τον Καουάι Λέοναρντ και, παρότι βρέθηκαν να χάνουν με διαφορά 15 πόντων, κατάφεραν, στο τέλος, να επικρατήσουν με 109-106.
Περίπου πέντε λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου, οι Κλίπερς προηγούνταν 36-51, οι Μπουλς αντέδρασαν και έτσι το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τη διαφορά να είναι στο δίποντο, 55-57. Στην επανάληψη, οι Μπουλς πέρασαν μπροστά, προηγήθηκαν με +14, 75-61, αλλά οι Κλίπερς δεν το έβαλαν κάτω και το ματς έγινε ντέρμπι. Με το σκορ στο 106-106, ο ΛαΒίν με καλάθι και φάουλ διαμόρφωσε το τελικό 109-106 και οι Κλίπερς έχασαν την ευκαιρία να στείλουν το ματς στην παράταση, αφού το σουτ του Πολ Τζορτζ δεν βρήκε στόχο.
Ο Ζακ ΛαΒίν με 31 πόντους ήταν ο ηγέτης των Μπουλς, με τον Θαντέους Γιανγκ να προσθέτει 17 πόντους και τον Ντένζελ Βάλενταϊν 16 πόντους.
Για τους Κλίπερς, ο Μοντρέζλ Χάρελ είχε 30 πόντους, ο Τζορτζ 27 πόντους και οι Λάντρι Σάμετ και Πάτρικ Πάτερσον από 11 πόντους.

Στο Ντάλας, οι Μάβερικς ηττήθηκαν, στην παράταση, από τους Μαϊάμι Χιτ, 122-118, αλλά αυτό είναι το λιγότερο που τους ενδιαφέρει, καθώς έπειτα από, μόλις, 1.5 λεπτό αγώνα, ο Λούκα Ντόντσιτς γύρισε άσχημα τον δεξί του αστράγαλο και αποχώρησε.
Οι Χιτ εκμεταλλεύτηκαν την "παγωμάρα" των γηπεδούχων και προηγήθηκαν με +24, 40-64, στη δεύτερη περίοδο, πριν από το 50-73 του ημιχρόνου. Ωστόσο, οι Μάβερικς δεν τα παράτησαν και μάλιστα, προηγήθηκαν 112-108, στα τελευταία λεπτά της κανονικής διάρκειας, πριν οι Χιτ βάλουν τέσσερις αναπάντητους πόντους και στείλουν το ματς στην παράταση. Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι Μαϊάμι Χιτ ήταν πιο ψύχραιμοι και έφυγαν νικητές με σκορ 118-122.
Ο Τζίμι Μπάτλερ με 27 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Τάιλερ Χίρο να προσθέτει 19 πόντους και τον τρομερό Μπαμ Αντεμπάγιο 18 πόντους, 11 ριμπάουντ και 10 ασίστ.
Για Μάβερικς, ο Τιμ Χάρνταγουεϊ είχε 28 πόντους, ο Κρίσταπς Πορζίνγκις 22 πόντους (αλλά με 7/21 σουτ) και 14 ριμπάουντ και ο Τζέλειν Μπράνσον 18 πόντους και 8 ασίστ.