Πρόκριση θρίλερ για Πόρτο και Ρέιντζερς

Η Πόρτο κέρδισε με 3-2 τη Φέγενορντ σε ένα συγκλονιστικό ματς και πήρε την πρόκριση, όπως έκανε και η Ρέιντζερς που ήρθε ισόπαλη 1-1 με τη Γιουνγκ Μπόις

EUROPA LEAGUE-7ος ΟΜΙΛΟΣ-6η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΠΟΡΤΟ-ΦΕΓΕΝΟΡΝΤ: 3-2

Γήπεδο: Ντραγκάο

Στην επόμενη φάση η Πόρτο που κέρδισε τη Φέγενορντ με 3-2 μετά από ένα απίθανο παιχνίδι και πήρε και την πρωτιά.

Στο 60 λεπτό ο Ντίας αστόχησε από καλή θέση και στο 11’ ο Μαρκεσίν έσωσε μετά από εκτέλεση φάουλ του Μπεργκχάους και στο 14’ οι «Δράκοι» έκρυψαν την μπάλα, ο Τέγιες γύρισε από αριστερά για τον Ντίας που πλάσαρε με τον Μάρσμαν να χάνει την μπάλα κι έτσι να έρχεται το 1-0. Και πριν προλάβει να αντιδράσει η Φέγενορντ, στο 16’, ο Τικίνιο έκανε νέο γύρισμα από αριστερά και αυτή τη φορά η μπάλα βρήκε στον Μαλάτσια και κατέληξε στα δίχτυα της Φέγενορντ για το 2-0. Ωστόσο στο 19’ μετά από κόρνερ ο Μποτένχιν με κεφαλιά έκανε το 2-1 και στο 22’ ο Μαλάτσια σέντραρε από αριστερά και ο Λάρσον με προβολή έκανε το 2-2.

Στο 24’ σε φάση διαρκείας ο Πέπε δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μάρσμαν και στην εξέλιξη της φάσης η Πόρτο φώναξε για χέρι του Σινιστέρα με το διαιτητή να μη δίνει κάτι και στο 33’ ο Μάρσμαν απέκρουσε ασταθώς το πλασέ του Οτάβιο και ο Τικίνιο μπήκε με την μπάλα στα δίχτυα στην επαναφορά για το 3-2.

Στο 52’ η κεφαλιά του Λάρσον πέρασε λίγο έξω, όπως και το σουτ του Κοκτσού στο 61’ ενώ στο 69’ η Φέγενορντ έχασε απίθανη ευκαιρία, με τον Τόουρνστρα να έχει  δοκάρι εξ επαφής. Μάλιστα στο 73ο λεπτό ο Μαρκεσίν νίκησε τον Νάρσινγκ σε απίθανο τε α τετ.

ΠΟΡΤΟ: Μαρκεσίν, Πέπε, Μαρκάνο, Λουίς Ντίας (74’ Ολιβέιρα), Τέγιες, Ουρίμπε, Μαρεγκά, (84’ Μπεμπά) Κορόνα, Ντανίλο, Οτάβιο, Τικίνιο (75’ Ζε Λουίς)

ΦΕΓΕΝΟΡΝΤ: Μάρσμαν, Σενέσι, Κοκτσού (75’ Τάπια), Χεερτρούιντα, Μποτένχιν, Τόουρνστρα, Φερ, Μαλάτσια, Σινιστέρα, (72’ Νάρσινγκ) Λάρσον, Μπεργκχάους

ΡΕΪΝΤΖΕΡΣ-ΓΙΟΥΝΓΚ ΜΠΟΪΣ: 1-1

Γήπεδο: Ibrox Stadium

Στο 1-1 έμεινε η Ρέιντζερς με τη Γιουνγκ Μπίς αλλά και πάλι πέρασε στην επόμενη φάση.

Στο 5ο λεπτό το τακουνάκι του Μορέλος έφυγε λίγο έξω ενώ στο 6’ και  στο 9’ η Ρέιντζερς απείλησε και πάλι με τους Αριμπό και Άρφιλντ. Στο 21’ ο Φαν Μπάλμοους έσωσε εντυπωσιακά μετά από πλασέ του Μορέλος, ο οποίος όμως στο 30’ πήρε την κόντρα από τον Σέρενσεν και πλάσαρε από κοντά για το 1-0.

Μάλιστα στο 36’ το σουτ του Αριμπό έξυσε το δοκάρι του Φον Μπαλμόους όπως έγινε και στο αμέσως επόμενο λεπτό και στο 45’ η Γιουνγκ Μπόις απείλησε με κεφαλιά του Φάσναχτ.

Στο 52ο λεπτό το σουτ του Μορέλος έξυσε το δοκάρι της Γιουνγκ Μπόις, ενώ στο 66’ ο ΜακΓκρέγκορ έσωσε εντυπωσιακά μετά από κεφαλιά του Φάσναχτ. Στο 71’ ο Μπάρισιτς έκοψε προ του Ασαλέ και στο 77’ ο Φον Μαλμόους έσωσε δύσκολα μετά από κοντινό σουτ του Μορέλος. Και στο 89ο λεπτό ο Μπάρισιτς με αυτογκόλ μετά από φάση διαρκείας έκανε το 1-1 ενώ στο 90+3' αποβλήθηκε ο Τζακ της Ρέιντζερς.

ΡΕΪΝΤΖΕΡΣ: ΜακΓκρέγκορ, Ταβερνιέ, Γκόλντσον, Τζακ, Κεντ (78’ Ότζο), Αγιοντέλε Αριμπό, Καμαρά, Κάτιτς, Μορέλος, Μπάρισιτς, Άρφιλντ

ΓΙΟΥΝΓΚ ΜΠΟΪΣ: Φον Μπαλμόους, Σέρενσεν, Μπίργκι, Νγκαμελέ, Φάσναχτ, Ασαλέ, Ενσαμέ, Αεμπίσερ, Γκαρσία, Μάρτινς Περέιρα (73’ Μαμπιμπί), Γιάνκο