Έκλεισε το σπίτι της Γκλάντμπαχ η Μπασακσεχίρ!

Οι Τούρκοι κέρδισαν την Γκλάντμπαχ με 2-1 μέσα στη Γερμανία και πήραν την πρωτιά στον όμιλο, ενώ ακολούθησε η Ρόμα που ήρθε ισόπαλη 2-2 με την Βολφσμπέργκερ

EUROPA LEAGUE-10ος ΟΜΙΛΟΣ-6η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΡΟΜΑ-ΒΟΛΦΣΜΠΕΡΓΚΕΡ: 2-2

Γήπεδο: Ολίμπικο

Η Ρόμα κόλλησε στο 2-2 με τη Βολφσμπέργκερ και πέρασε στην επόμενη φάση.

Στο 6ο μόλις λεπτό η Ρόμα κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Ντζέκο από τον Κόφλερ και ο Περότι έκανε το 1-0 από την άσπρη βούλα αλλά στο 10’ μετά από γύρισμα από αριστερά η μπάλα βρήκε στον Φλορέντζι που πέτυχε αυτογκόλ για το 1-1. Ωστόσο στο 19’ ο Ντιαβαρά έδωσε κάθετα στον Περότι που έστρωσε στον Ντζέκο κι εκείνος σε κενή εστία έκανε το 2-1 με πλασέ.

Στο 48ο λεπτό η Βολφσμπέργκερ άγγιξε την ισοφάριση αλλά η κεφαλιά του Βάιζμσν σταμάτησε στο δοκάρι του Μιράντε, ενώ στο 64’ ο ίδιος παίκτης με νέα κεφαλιά έκανε το 2-2.

ΡΟΜΑ: Μιράντε (62’ Πάου Λόπεθ), Περότι (67’ Τζανιόλο), Ντζέκο, Ουντέρ (67’ Πελεγκρίνι), Φάτσιο, Βερετού, Μαντσίνι, Φλορέντζι, Σπινάτσολα, Ντιαβαρά, Μχιταριάν

ΒΟΛΦΣΜΠΕΡΓΚΕΡ: Κόφλερ, Σμιτζ, Ρνιτς, Νόβακ, Σολμπάουερ, Νιαγκμπό (90+4' Στάιγκερ)), Σμιντ, Λιντλ, Βάιζμαν (90+2' Χόντζιτς), Σπράνγκλερ, Βέρνιτζνιγκ (76’ Σοφλ)

ΓΚΛΑΝΤΜΠΑΧ-ΜΠΑΣΑΚΣΕΧΙΡ: 1-2

Γήπεδο: Μπορούσια Παρκ

Απίθανη πρόκριση μέσα στη Γερμανία για την Μπασακσεχίρ που κέρδισε με 2-1 την Γκλάντμπαχ και  πήρε την πρωτιά.

Στο 9ο λεπτό ο Νοϊχάους έκανε το σουτ από το πέναλτι αλλά ο Γκιουνόκ έσωσε, ενώ στο 31’ ο Βεντ αστόχησε από κοντά με κεφαλιά αλλά στο 33’ ο Λάινερ σέντραρε από δεξιά και ο Τουράμ με πλασέ σε κενή εστία, έγραψε το 1-0. Ωστόσο στο 44’ ο Καχβετσί έκανε το μακρινό σουτ, με τον Σομέρ να χάνει την μπάλα και να έρχεται έτσι το 1-1.

Στο 7’ ο Σομέρ είπε όχι εντυπωσιακά σε σουτ του Κριβελί, ενώ στο 75’ ήταν η σειρά του Γκιουνόκ να σώσει μετά από πλασέ του Τουράμ και στο 77’ ο Κριβελί έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία. Στο 87ο λεπτό ο Γκιουνόκ πραγματοποίησε απίθανη επέμβαση σε κεφαλιά του Πλεά. Και στο 90+1’ ο Κριβελί από κοντά πλάσαρε για το 1-2. Με τη σέντρα οι Γερμανοί είχαν δοκάρι με τον Τουράμ.

ΓΚΛΑΝΤΜΠΑΧ: Σομέρ, Κράμερ (90+2’ Μπενσεμπαϊνί), Λάινερ, Νοϊχάους (78’ Στιντλ), Γκίντερ, Ζακάρια,  Χέρμαν, Τουράμ, Βεντ, Ελβεντί, Εμπολό (78’ Πλεά)

ΜΠΑΣΑΚΣΕΧΙΡ: Γκιουνόκ, Τοπάλ (88’ Τοπάλ), Κλισί, Καχβετσί (90+3’ Αζουμπουίκε), Βίστσα, Ελία, Επουρεάνου, Άλεκσιτς (67’ Μπα), Καϊσαρά, Κριβελί, Πονκ