Διπλό για Ρεάλ, χαμόγελα για Μπριζ

Οι Μαδριλένοι επικράτησε με 3-1 αλλά ακόμα κι έτσι οι Βέλγοι θα παίξουν στο Europa

CHAMPIONS LEAGUE 1ος ΟΜΙΛΟΣ - 6ηαγωνιστική

ΜΠΡΙΖ-ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: 1-3

ΓΗΠΕΔΟ: Γιαν Μπρεϊντέλ

Η Ρεάλ νίκησε με 3-1 την Μπριζ που παρ' όλα αυτά θα συνεχίσει στο Europaκαθώς πήρε την τρίτη θέση, πίσω από τους Μερένχες.

Οι γηπεδούχοι είχαν πολύ μεγάλη ευκαιρία στο 11ο λεπτό με τον Τάου να μην μπορεί να νικήσει από κοντά τον Αρεολά. Η Ρεάλ απάντησε στο 15' με σουτ του Γιόβιτς που έδιωξε δύσκολα ο Μινιολέ. Κακό το παιχνίδι από εκεί και πέρα με την επόμενη φάση να έρχεται στο 34' όταν ο Ίσκο σούταρε μόλις άουτ. Στην επανάληψη η Ρεαλ σκόραρε νωρίς (53') με τον Οντριοθόλα να κόβει στην περιοχή και τον Ροντρίγκο να εκτελεί με το εξωτερικό φάλτσο. Δύο λεπτά μετά όμως ο Φάνακεν με πλασέ ισοφάρισε. Οι Μαδριλένοι ανέκτησαν το προβάδισμα στο 64' με τον Βινίσιους να εκτελεί από κοντά.

Η Μπριζ απείλησε στο 84' με τον Μποναβεντούρ αλλά στις καθυστερήσεις ο Μόντριτς με σουτ διαμόρφωσε το τελικό 1-3.

ΜΠΡΙΖ: Μινιολέ, Σομπόλ, Κοσουνού, Μέχελε, Ντέλι, Φλίετινκ (70'Ντε Κετελάερε), Μπαλάντα, Φορμέρ, Φάνακεν, Τάου (59'Σράιβερς), Μποναβέντουρ.

ΡΕΑΛ M.: Αρεολά, Μιλιτάο, Βαράν, Μεντί, Οντριοθόλα, Μόντριτς, Κασεμίρο, Ίσκο (84'Βαλβέρδε), Βινίσιους (73'Μπραχίμ Ντίας), Ροντρίγκο, Γιόβιτς (77'Μπενζεμά).