Ιδανικό φινάλε για τη Γιουβέντους

Η Γιουβέντους κέρδισε μέσα στην έδρα της Λεβερκούζεν με 2-0 κι έκανε ιδανικό φινάλε

CHAMPIONS LEAGUE-4ος ΟΜΙΛΟΣ-6η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΜΠΑΓΕΡ ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ-ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: 0-2

Γήπεδο: Μπάι Αρένα

Τη νίκη με 2-0 πήρε η Γιουβέντους στην έδρα της Λεβερκούζεν και τερμάτισε ούτως η άλλως πρώτη, ενώ οι Γερμανοί θα παίξουν στο Europa League.

Στο 4ο μόλις λεπτό, ο Ντιαμπί έπιασε το σουτ στην κίνηση αλλά η μπάλα έφυγε έξω και στο 10’ η Λεβερκούζεν απείλησε εκ νέου με σουτ του Ντεμιρμπάι. Στο 11’ η Γιουβέντους βγήκε στην κόντρα αλλά ο Ρονάλντο αστόχησε και στο ίδιο λεπτό, ο Ντιαμπί έπιασε το δυνατό σουτ έξω από την περιοχή με την μπάλα να τραντάζει το δεξί δοκάρι του Μπουφόν.

Στο 21ο λεπτό το διαγώνιο σουτ του Ρονάλντο έξυσε το δοκάρι του Χραντέτσκι, όπως κι εκείνο του Κουαδράδο στο 22’, ενώ στην κόντρα ο Μπουφόν είπε όχι σε σουτ του Μπελαράμπι. Στο επόμενο λεπτό οι «ασπιρίνες» φώναξαν για πέναλτι του Ρουγκάνι στον Ντιαμπί αλλά ο ρέφερι δεν έδωσε κάτι και στο 36’ ο Ιγκουαΐν ελευθερώθηκε στην περιοχή αλλά έκανε κακό σουτ.

Στο 52’ ακυρώθηκε γκολ του Ρονάλντο αλλά στο 75’ ο Ντιμπάλα έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Ρονάλντο εξ επαφής πλάσαρε για το 0-1. Στο 89ο λεπτό ο Μπουφόν είπε όχι σε σουτ του Αρανγίς και στο 90+1’ ο Ντιμπάλα άφησε στον Ιγκουαΐν που με σουτ από το ύψος της περιοχής έκανε το 0-2.

ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ: Χραντέτσκι, Σ.Μπέντερ, Λ.Μπέντερ, Ντράγκοβιτς, Σινκγκράβεν, Αλάριο (82’ Φόλαντ), Χάβερτς, Μπελαράμπι (66’ Μπέιλι), Αρανγκίς, Ντεμιρμπάι (66’ Μπαυμγκάρτλινγκερ), Ντιαμπί

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Μπουφόν, Ντε Σίλιο, Ντεμιράλ, Ρουγκάνι, Πιάνιτς, Ραμπιό (85’ Ματουϊντί), Ντανίλο, Κουαδράδο (90+3' Μουρατόρε), Μπερναρντέσκι (66’ Ντιμπάλα), Ρονάλντο, Ιγκουαΐν