Οι «ροχιμπλάνκος» κέρδισαν με 2-0 τη Λοκομοτίβ και πήραν τη 2η θέση στον όμιλο

CHAMPIONS LEAGUE-4ος ΟΜΙΛΟΣ-6η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ-ΛΟΚΟΜΟΤΙΒ ΜΟΣΧΑΣ: 2-0

Γήπεδο: Wanda Metropolitano

Η Ατλέτικο έκανε το καθήκον της, κέρδισε τη Λοκομοτίβ με 2-0 και καθάρισε την πρόκριση.

Στο 1ο μόλις λεπτό, ο Φέλιξ ανατράπηκε από τον Κοτσένκοβ και κέρδισε το πέναλτι. Ο Τρίπιερ εκτέλεσε δυνατά αλλά ο Κοτσένκοβ και το δοκάρι έσωσαν τη Λοκομοτίβ. Μάλιστα στο 16’ η Ατλέτικο κέρδισε κι άλλο πέναλτι σε χέρι του Ζεμαλέτντινοβ και ο Φέλιξ αυτή τη φορά το εκτέλεσε εύστοχα για το 1-0.

Στο 21’ ο Μοράτα αστόχησε από κοντά και στο 26’ ο Ισπανός σκόραρε αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οριακό οφσάιντ. Στο 30’ ο Κοτσένκοβ έσωσε μετά από προσπάθεια του Παρτέι και στο 44’ το σουτ του Κορέα σταμάτησε πάνω στον Χέβεντες.

Οι «ροχιμπλάνκος» πίεσαν και στην επανάληψη και στο 54ο λεπτό ο Κόκε σέντραρε από δεξιά και ο Φελίπε με απίθανο τελείωμα στο πρώτο δοκάρι έγραψε το 2-0. Στο 58’ ο Κορέα έχασε τεράστια ευκαιρία για το 3-0 ενώ στο 79’ και ο Φέλιξ αστόχησε από κοντά όπως έκανε και ο Παρτέι στο 84’.

ΑΤΛΕΤΙΚΟ: Όμπλακ, Λόντι, Τρίπιερ, Ερμόσο, Φελίπε, Παρτέι, Κορέα (68’ Ερέρα), Σαούλ, Ζοάο Φέλιξ (81’ Γιορέντε), Κόκε (73’ Λεμάρ), Μοράτα

ΛΟΚΟΜΟΤΙΒ: Κοτσένκοβ, Τσόρλουκα (69’ Μαγκέεβ), Ρίμπους, Χέβεντες, Ιντόβου, Κριχόβιακ, Ζεμαλέτντινοβ, Κβερκβέλια, Μουρίλο, Έντερ (75’ Σμολόβ), Αλ.Μίραντσουκ