Η Παρί Σεν Ζερμέν διέλυσε τη Γαλατασαράι με 5-0 και την πέταξε εκτός Ευρώπης

CHAMPIONS LEAGUE-1ος ΟΜΙΛΟΣ-6η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ-ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ: 5-0

Γήπεδο: Παρκ ντε Πρενς

Αν και αδιάφορη, η Παρί δε χαρίστηκε στη Γαλατασαράι καθώς τη διέσυρε με 5-0 και την άφησε εκτός Ευρώπης.

Στο 4ο μόλις λεπτό, ο Μουσλέρα έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ μετά από σουτ του Σαράμπια από το ύψος της περιοχής, ενώ στο 16’ η Παρί σκόραρε με τον Ικάρντι αλλά το γκολ ακυρώθηκε σωστά για οφσάιντ. Στο 24’ ο Νεϊμάρ άνοιξε στον Σαράμπια που σέντραρε για τον Εμπαπέ αλλά ο Μουσλέρα νίκησε τον νεαρό σταρ της Παρί και στο 29’ ο Ουρουγουανός είπε όχι και σε σουτ του Νεϊμάρ.

Ωστόσο στο 33ο λεπτό, ο Νεϊμάρ έβγαλε κάθετα στον Εμπαπέ, εκείνος από αριστερά έδωσε έτοιμο γκολ στον Ικάρντι που σε κενό τέρμα πλάσαρε για το 1-0. Και μάλιστα στο 35’ ο Σαράμπια βρέθηκε δεξιά στην περιοχή και με όμορφο διαγώνιο σουτ έκανε το 2-0.

Η Παρί πίεσε από την αρχή στο β’ μέρος και στο 47’ ο Εμπαπέ πάτησε πανέμορφα για τον Νεϊμάρ που με διαγώνιο σουτ από αριστερά έγραψε το 3-0, ενώ στο 54’ ο το σουτ του Εμπαπέ πέρασε ελάχιστα έξω. Και στο 63ο λεπτό, ο Νεϊμάρ πέρασε κάθετα στον Εμπαπέ που μόνος με τον Μουσλέρα τον πλάσαρε για το 4-0κ αι στο 74’ το γύρισμα του Εμπαπέ έφυγε λίγο έξω.

Στο 78’ ο Μουσλέρα έσωσε μετά  από σουτ του Νεϊμάρ ενώ στο 81’ ο Εμπαπέ κέρδισε πέναλτι από τον Ντονκ και ο Καβάνι έκανε το 5-0 από τα 11 μέτρα.

ΠΑΡΙ: Ρίκο, Μαρκίνιος, Κουασί (76’ Κέρερ), Ντιαλό, Κουρζαβά, Μπερνάτ (76’ Βεράτι), Παρέδες, Σαράμπια, Εμπαπέ, Νεϊμάρ, Ικάρντι (68’ Καβάνι)

ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ: Μουσλέρα, Σερί (42’ Ινάν), Λεμινά, Ενζονζί (73’ Οζμπαϊράκλι), Μορ (62’ Φαλκάο), Ναγκατόμο, Μαριάνο Φερέιρα, Μαρκιάο, Μπαϊράμ, Ντονκ, Μπελχαντά