«Λύγισαν» στις λεπτομέρειες οι Έφηβοι της Βασίλισσας

Η ΑΕΚ δεν τα κατάφερε στο κλειστό της Λεωφόρου για την Α’ Κατηγορία της ΕΣΚΑ

Άρχισε ο δεύτερος γύρος της Α’ Κατηγορίας της ΕΣΚΑ, με τους Εφήβους της ΑΕΚ να «λυγίζουν» στις λεπτομέρειες με 61-59 από τον Παναθηναϊκό, στο κλειστό «Παύλος Γιαννακόπουλος» της Λεωφόρου Αλεξάνδρας, για τη 12η αγωνιστική. Ο Δικέφαλος είχε την τελευταία επίθεση, με τον πρώτο σκόρερ του, τον Στέργιο Πράπα, που σημείωσε 22 πόντους, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι στο δίποντο που επιχείρησε και έτσι το ματς δεν πήγε στην παράταση.

Τα δεκάλεπτα: 14-14, 31-30, 47-42, 61-59.

ΑΕΚ (Βαγγέλης Τσεπέλης-Δημήτρης Δημητρίου): Τίγκας 19, Καραμίντζος, Κολσούζογλου, Σαξιώνης 4, Ουκπέμπορ, Πράπας 22, Καρλής 2, Παπαβασιλείου, Ογκμπέντε 8, Ματσούκης 4, Κωνσταντέλος, Καλαβάτσης.

Ήττα και για τους Παίδες

Από τη μεριά τους, οι Παίδες της ΑΕΚ, επίσης δεν τα κατάφεραν στο «Παύλος Γιαννακόπουλος», κόντρα στον Παναθηναϊκό, για τη 12η αγωνιστική της Α’ Κατηγορίας της ΕΣΚΑ. Η Ένωση ήταν μπροστά στο σκορ σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο, αλλά αυτό άλλαξε στην επανάληψη, με το τελικό σκορ να είναι 66-58 εις βάρος της.

Τα δεκάλεπτα: 13-15, 30-31, 47-41, 66-58.

ΑΕΚ (Δημήτρης Μαστρογιάννης-Εμμανουήλ Γλύκας): Στιβαχτής, Βαρδής, Παναγιωτόπουλος, Τσιούτσιας, Κεραμιδάς, Μπουντουβής, Βλασσόπουλος, Παυλιτίνας, Λεβέντης, Μενεξιάν, Καρλής, Δρέλλας.

Δούκας-ΑΕ Πεντέλης 76-43

Περιστέρι-Αμύντας 71-63

Ακαδημία Αθηνών-Ένωση Ιλίου 60-53

Παναθηναϊκός-ΑΕΚ 66-58

Ολυμπιάδα Παπάγου-Πλάτων 52-76

Άρης Πετρούπολης-Τριπλή Κορώνα 55-58