«Παλικάρι» η Ντόρτμουντ, πήρε την πρόκριση

Τεράστια νίκη για την Μπορούσια Ντόρτμουντ που επιβλήθηκε με 2-1 της άκρως αξιόμαχης Σλάβια Πράγας και κατέκτησε τη δεύτερη θέση του ομίλου

CHAMPIONS LEAGUE - 6ος ΟΜΙΛΟΣ - 6η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΜΠΟΡΟΥΣΙΑ ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ - ΣΛΑΒΙΑ ΠΡΑΓΑΣ: 2-1

Γήπεδο: Signal Iduna Park - Dortmund

Τεράστια νίκη για την Μπορούσια Ντόρτμουντ που επιβλήθηκε με 2-1 της άκρως αξιόμαχης Σλάβια Πράγας και κατέκτησε τη δεύτερη θέση του ομίλου. Οι Βεστφαλοί ήθελαν τη νίκη και μόνο ώστε να μη νοιάζονται για το τι θα κάνει η Ίντερ και τελικά τα κατάφεραν χωρίς όμως να είναι ανώτεροι των Τσέχων που τελικά έμειναν στην τελευταία θέση.

Η Ντόρτμουντ είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 4' με σουτ του Σάντσο από το ύψος της μεγάλης περιοχής που έκοψε τελευταία στιγμή ο Μπορίλ και η μπάλα πέρασε λίγο έξω καταλήγοντας κόρνερ. Μετά την εκτέλεση από τον Αζάρ, ο Χούμελς έβαλε την προβολή στέλνοντας την μπάλα και πάλι λίγο έξω. Στο 8' η Σλάβια είχε καλή στιγμή με τον Στάντσιου να γυρίζει για τον Ολαγίνκα που σούταρε αλλά ο Μπίρκι απέκρουσε. Με τη συμπλήρωση 10 λεπτών οι Βεστφαλοί άνοιξαν το σκορ με τον Μπραντ να περνά ωραία για τον Ρόις που γύρισε για τον Σάντσο κι αυτός από κοντά έκανε το 1-0. Στο 15' νέα ευκαιρία για τους γηπεδούχους με σουτ του Ρόις που απέκρουσε ο Κόλαρ. Στο 21' η Σλάβια έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Στάντσιου να γυρίζει επικίνδυνα για τον Μάσοπουστ που πλάσαρε αλλά ο Μπίρκι απέκρουσε τελευταία στιγμή. Δύο λεπτά αργότερα ακόμα μία ευκαιρία για την Ντόρτμουντ και πάλι με σουτ του Ρόις, μετά από ωραία ενέργεια πάνω στον Τάκακς, που απέκρουσε ο Κόλαρ. Με τη συμπλήρωση του ημιώρου, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν ξανά, με τον Μπίρκι να σταματά αυτή τη φορά τον Σκόντα, όπως έκανε και στο 34' σε σουτ του Μάσοπουστ από το ύψος του πέναλτι. Στο 43' η Σλάβια έφερε το ματς στα ίσα με τον Μάσοπουστ να βγάζει ωραία κάθετη για τον Σκόντα που γύρισε για τον Σούτσεκ κι αυτός έκανε το 1-1.

Η Ντόρτμουντ είχε την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους στο 59' με τον Κόλαρ να σταματά τον Γκερέιρο. Δύο λεπτά αργότερα οι Βεστφαλοί πήραν και πάλι προβάδισμα με τον Σάντσο να περνά ωραία για τον Μπράντ που με ωραίο σουτ από πλάγια θέση έκανε το 2-1. Στο 74' η Σλάβια έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Στάντσιου να εκτελεί ένα κόρνερ και τον Κουντέλα από κοντά να στέλνει την μπάλα άουτ. Δύο λεπτά αργότερα μακρινό σουτ του Βάιγκλ, ο Κόλαρ απέκρουσε. Στο 77' η Ντόρτμουντ έμεινε με δέκα παίκτες εξαιτίας της αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Βάιγκλ για μαρκάρισμα στον Σούτσεκ.

ΜΠΟΡΟΥΣΙΑ ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Μπίρκι, Ακάνζι, Χούμελς, Ζαγκαντού, Χακίμι (83' Μπαλέρντι), Μπραντ, Βάιγκλ, Γκερέιρο, Αζάρ (82' Πίστσεκ), Σάντσο, Ρόις

ΣΛΑΒΙΑ ΠΡΑΓΑΣ: Κόλαρ, Κουφάλ, Κούντελα, Τάκακς (83' Χουσμπάουερ), Μπορίλ, Μάσοπουστ (72' Τραορέ), Σούτσεκ, Σέβτσικ, Ολαγίνκα, Στάντσιου, Σκόντα (65' Γιουσούφ)