Πάρτι πρόκρισης με σόου του Μίλικ

Η Νάπολι κέρδισε εύκολα την Γκενκ με 4-0, με τον Πολωνό να πετυχαίνει χατ τρικ και καθάρισε την πρόκριση στους «16»

CHAMPIONS LEAGUE-5ος ΟΜΙΛΟΣ-6η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΝΑΠΟΛΙ-ΓΚΕΝΚ: 4-0

Γήπεδο: Σαν Πάολο

Η Νάπολι έκανε το καθήκον της, κέρδισε με 4-0 την Γκενκ και καθάρισε πρόκριση στην επόμενη φάση. Απόλυτος πρωταγωνιστής ο Αρκάντιους Μίλικ που πέτυχε χατ τρικ.

Η Νάπολι μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και στο 2ο μόλις λεπτό είχε δοκάρι με κεφαλιά του Κουλιμπαλί και μάλιστα στο 3’ άνοιξε και το σκορ. Ο Φάντενφοουρντ (ο νεότερος τερματοφύλακας στην ιστορία του θεσμού) πήγε να κάνει ντρίμπλα στον Μέρτενς, έχασε την μπάλα από τον Μίλικ που σε κενό τέρμα πλάσαρε για το 1-0.

Στο 11ο ο Μέρτενς πήρε την μπάλα από τον Καγιεχόν και προσπάθησε να κρεμάσει τον Φάντενφοουρντ αλλά αστόχησε και στο επόμενο λεπτό ο Πάιντσιλ έκανε το σουτ από τα 25 μέτρα, με την μπάλα να περνά λίγο έξω. Το ματς είχε φοβερό ρυθμό και στο 16’ οι Βέλγοι έκλεψαν στο κέντρο, ο Ονουάτσου βρέθηκε μόνος με τον Μερέτ αλλά πλάσαρε ελάχιστα άουτ και στο 26’ ο Ντι Λορέντζο έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Μίλικ με πλασέ το πέναλτι έγραψε το 2-0.

Στο 33’ ο Μερέτ έσωσε μετά από σουτ του Ίτο και στη συνέχεια ο Μανωλάς έκοψε προ του Ονουάτσου και στο 36’ ο Φάντενφοουρντ ανέτρεψε τον Καγιεχόν και ο ρέφερι έδωσε το πέναλτι και την κίτρινη στον νεαρό κίπερ. Ο Μίλικ εκτέλεσε το πέναλτι κι έκανε το 3-0 πετυχαίνοντας το χατ τρικ. Στο 42ο λεπτό ο Ονουάτσου άδειασε δύο αντιπάλους βρέθηκε μόνος με τον Μερέτ και πάλι πλάσαρε άστοχα εξ επαφής.

Στο 74ο λεπτό η Νάπολι κέρδισε πέναλτι για χέρι του Ντε Νορ και ο Μέρτενς το εκτέλεσε αλά-Πανένκα κι έκανε το 4-0. Στο 76’ ο Χάτζι άδειασε τον Μανωλά, άφησε στον Ονουάτσου που γύρισε για τον Μπονγκοντά κι εκείνος με προβολή έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, ενώ στο 88' το φάουλ του Χάτζι πέρασε λίγο έξω.

ΝΑΠΟΛΙ: Μερέτ, Μάριο Ρουί, Μανωλάς, Κουλιμπαλί, Άλαν, Ζιελίνσκι (72’ Γκαετάνο), Ντι Λορέντζο, Ρουίθ, Καγιεχόν (78’ Γιορέντε), Μίλικ (78’ Λοσάνο), Μέρτενς

ΓΚΕΝΚ: Φάντενφοουρντ, Ντε Νορ (82’ Νέτο), Ντεβέστ, Ίτο (72’ Χάτζι), Σαμάτα (63’ Μπονγκοντά), Πάιντσιλ, Χροσόβσκι, Μπεργκ, Ονουάτσου, Μέλε, Λουκουμί