Ανατροπή κι επιτέλους νίκη για την Άρσεναλ (VIDEO)

Η Άρσεναλ κέρδισε με 3-1 με ανατροπή μέσα στην έδρα της Γουέστ Χαμ κι επέστρεψε στις νίκες μετά από δύο ολόκληρους μήνες

PREMIER LEAGUE-16η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ-ΑΡΣΕΝΑΛ: 1-3

Γήπεδο: London Stadium

Ανάσα και μάλιστα σε Λονδρέζικο ντέρμπι για την Άρσεναλ, που κέρδισε με 3-1 τη Γουέστ Χαμ και μάλιστα με ανατροπή μέσα στο «LondonStadium». Νίκη μετ από δύο ολόκληρους μήνα για τους «κανονιέρηδες».

Στο 5ο λεπτό το σουτ του Άντερσον πέρασε άουτ, ενώ στο 26’ ο Λένο έσωσε μετά από σουτ του Φορνάλς. Στο 33ο λεπτό η κεφαλιά του Οζίλ πέρασε λίγο έξω και στο 34’ ο Λένο είπε όχι σε συρτό σουτ του Αντόνιο. Ωστόσο στο 38ο λεπτό, μετά από κόρνερ η μπάλα έμεινε στην περιοχή της Άρσεναλ, ο Φορνάλς έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Ογκμπόνα με κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Στο 42’ το σουτ του Αντόνιο κόντραρε στον Τσέιμπερς.

Στο 55ο λεπτό ο Παπασταθόπουλος έβαλε σωτήρια την προβολή σε σουτ του Φρέντερικς και  στο επόμενο λεπτό ο Λένο έπεσε και απομάκρυνε το σουτ του Ράις.

Και στο 60’ κόντρα στη ροή του αγώνα, ο Τορέιρα άνοιξε αριστερά στον Κολάσινατς, ο Βόσνιος έκανε το γύρισμα και ο Μαρτινέλι από το πέναλτι πλάσαρε για το 1-1. Και πριν προλάβει να αντιδράσει η Γουέστ Χαμ, στο 66’ οι «κανονιέρηδες» ολοκλήρωσαν την ανατροπή. Ο Πεπέ πήρε την μπάλα στα δεξιά έφερε την μπάλα στο αριστερό και με φοβερό σουτ έκανε το 1-2. Και μάλιστα στο 69’ ο Πεπέ από δεξιά σήκωσε για τον Ομπαμεγιάνγκ που με όμορφο γυριστό έγραψε το 1-3.

ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ: Μαρτίν, Ογκμπόνα, Κρέσγουελ (51’ Μαζουακού), Σνόντγκρας (78’ Χόλαντ), Μπαλμπουενά, Νόουμπλ, Φρέντερικς, Αντόνιο, Άντερσον (72’ Αλέρ), Ράις, Φορνάλς,

ΑΡΣΕΝΑΛ: Λένο, Παπασταθόπουλος, Τίρνεϊ (29’ Κολάσινατς), Τσέιμπερ, Μέιτλαντ Νάιλς, Οζίλ, Τζάκα (86’ Γκουεντουζί), Τορέιρα, Ομπαμεγιάνγκ, Πεπέ (88’ Νέλσον), Μαρτινέλι