Νίκη-οξυγόνο με γκολάρες για τη Λεγανές (VIDEO)

Η Λεγανές κέρδισε με 3-2 τη Θέλτα και πήρε βαθιά ανάσα

LA LIGA-16η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΛΕΓΑΝΕΣ-ΘΕΛΤΑ: 3-2

Γήπεδο: Μπουτάρκε

Επιτέλους νίκη για τη Λεγανές που επικράτησε με 3-2 της Θέλτα και πήρε βαθιά ανάσα, καθώς την πλησίασε στους τέσσερις βαθμούς. Σε δεινή θέση η Θέλτα του Όσκαρ Γκαρσία.

Στο 11’ ο Μπλάνκο έσωσε σε κόρνερ μετά από σουτ του Μπραϊθγουάιτ και από το κόρνερ ο Αβαζίεμ πήρε την κεφαλιά αλλά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι της Θέλτα. Ωστόσο στο 15ο λεπτό ο Όσκαρ με απίθανη εκτέλεση φάουλ, έκανε το 1-0.

Στο 19’ ο Μπλάνκο είπε όχι σε κεφαλιά του Μπουστίνθα, ενώ στο 32’ το σουτ του Εν Νεσιρί έξυσε το δοκάρι της Θέλτα. Και στο 39’ ο Όσκαρ και πάλι με φοβερό σουτ έξω από την περιοχή έγραψε το 2-0.

Στο 54’ ο Μπλάνκο είπε όχι σε σουτ του Μπραϊθγουάιτ αλλά στην εξέλιξη της φάσης ο Κέβιν Ροντρίγκες με συρτό σουτ από μακριά έκανε το 3-0.

Ωστόσο στο 64ο λεπτό μετά από εκτέλεση φάουλ ο Φερνάντεθ πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Αραούχο με νέα κεφαλιά έκανε το 3-1. Ωστόσο στο 72ο λεπτό ο Φερνάντεθ αποβλήθηκε με 2η κίτρινη και η Θέλτα έμεινε με δέκα παίκτες παρόλα αυτά στο 81’ ο Άσπας μπήκε όμορφα στην περιοχή από δεξιά και με πλασέ  έκανε το 3-2. Μάλιστα στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Άσπας έκανε νέο πλασέ σε φάση καρμπόν αλλά ο Κουεγιάρ έσωσε και στο 83’ ο Μίνα πήρε από κοντά την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

ΛΕΓΑΝΕΣ: Κουεγιάρ, Σίλβα, Μπουστίνθα, Ταρίν, Κέβιν Ροντρίγκες, Αβαζίεμ, Ρουμπέν Πέρεθ, Ρέσιο (37’ Μέσα), Όσκαρ Ροντρίγκεθ (87’ Εράσο), Μπραϊθγουάιτ (74’ Καρίγιο), Εν Νεσιρί

ΘΕΛΤΑ: Μπλάνκο, Μάγιο (46’ Φερνάντεθ), Αϊντό, Ολάθα, Αραούχο, Γιοκουσλού, Ντένις Σουάρεθ (38' Σίστο), Σεΐκ, Ραφίνια (68’ Μπράις Μέντεθ), Άσπας, Μίνα