Έχασαν τα άχαστα και «κόλλησαν» Βαγιαδολίδ και Σοσιεδάδ (VIDEO)

Σε ένα παιχνίδι που θα μπορούσε να έχει ''βρέξει'' γκολ, Ρεάλ Βαγιαδολίδ και Ρεάλ Σοσιεδάδ κατάφεραν και ήρθαν ισόπαλες 0-0 στο «José Zorrilla» έχοντας πραγματικά χάσει τα άχαστ

LA LIGA - 16η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΡΕΑΛ ΒΑΓΙΑΔΟΛΙΔ - ΡΕΑΛ ΣΟΣΙΕΔΑΔ: 0-0

Γήπεδο: Estadio Municipal José Zorrilla

Σε ένα παιχνίδι που θα μπορούσε να έχει ''βρέξει'' γκολ, Ρεάλ Βαγιαδολίδ και Ρεάλ Σοσιεδάδ κατάφεραν και ήρθαν ισόπαλες 0-0 στο «José Zorrilla» έχοντας πραγματικά χάσει τα άχαστα. Εξαιρετικό παιχνίδι με τρομερό ρυθμό και τις δύο ομάδες να έχουν πολλές και καλές ευκαιρίες. Η Σοσιεδάδ για ακόμα ένα παιχνίδι απέδειξε γιατί βρίσκεται τόσο ψηλά στη βαθμολογία ωστόσο Οϊαρθάμπαλ, Ισάκ και Όντεγκααρντ είτε ήταν τρομερά άστοχοι είτε έπεφταν πάνω στον εξαιρετικό Ζόρντι Μασίπ. Από την άλλη, η Βαγιαδολίδ δεν χαλιέται και πολύ με το βαθμό δεδομένου πως ήρθε απέναντι σε μία εξαιρετική ομάδα και πως έχει διαφορά ασφαλείας από την επικίνδυνη ζώνη.

Η Σοσιεδάδ είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 10' με κεφαλιά του Γουίλιαν Ζοζέ, μετά από σέντρα του Μονρεάλ, που απέκρουσε ο Μασίπ, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Όντεγκααρντ εκτέλεσε ένα κόρνερ και ο Λε Νόρμαντ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα λίγο έξω. Στο 14' νέα ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους με τον Μονρεάλ να γυρίζει για τον Πόρτου που από κοντά έστειλε την μπάλα λίγο έξω. Στο 22' η Βαγιαδολίδ είχε τεράστια ευκαιρία με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ερβίας που κατέληξε στο δοκάρι του Ρεμίρο. Στο 33' νέα ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους με κοντινή κεφαλιά του Μονρεάλ, μετά από σέντρα του Όντεγκααρντ, που πέρασε λίγο έξω.

Η Βαγιαδολίδ είχε την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους στο 62' με σουτ του Σάντρο Ραμίρεθ εκτός περιοχής που απέκρουσε ο Ρεμίρο, όπως και στο 71' κοντινό σουτ του Γκουαρντιόλα, μετά από γύρισμα του Σάντρο Ραμίρεθ. Με τη συμπλήρωση 80 λεπτών η Σοσιεδάδ είχε καλή στιγμή με τον Οϊαρθάμπαλ να κάνει ωραία ενέργεια και σουτ που πέρασε λίγο έξω. Στο 84' νέα ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους με τον Μίτσελ να εκτελεί ένα φάουλ και την μπάλα να παίρνει περίεργη τροχιά αλλά ο Μασίπ απέκρουσε εντυπωσιακά τελευταία στιγμή. Στο 88' ο Ισάκ έκανε ωραία ενέργεια και σουτ μέσα από την περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω, όπως και δύο λεπτά αργότερα πλασέ του Οϊαρθάμπαλ μέσα από την περιοχή. Στις καθυστερήσεις ακόμα μία ευκαιρία για τη Σοσιεδάδ με ωραίο πλασέ του Οϊαρθάμπαλ από το ύψος της μεγάλης περιοχής που απέκρουσε ο Μασίπ.

ΡΕΑΛ ΒΑΓΙΑΔΟΛΙΔ: Μασίπ, Νάτσο (66' Πέδρο Πόρο), Μογιάνο, Ολίβας, Σαλισού, Τόνι Βίγια, Φέντε, Μίτσελ, Ερβίας (71' Όσκαρ Πλάνο), Γκουαρντιόλα, Σάντρο Ραμίρεθ (82' Τουχάμι)

ΡΕΑΛ ΣΟΣΙΕΔΑΔ: Ρεμίρο, Λε Νόρμαντ, Γιορέντε, Γκοροσαμπέλ, Μονρεάλ, Όντεγκααρντ, Πόρτου, Γκουεβάρα, Μερίνο, Οϊαρθάμπαλ, Γουίλιαν Ζοζέ (69' Ισάκ)