Με ανατροπή τον ΟΦΗ η Λαμία

Τέταρτη νίκη σε πέντε ματς για την ομάδα του Άκη Μάντζιου που ανέβηκε στους 17 βαθμούς

ΣΟΥΠΕΡ ΛΙΓΚΑ 13η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΛΑΜΙΑ - ΟΦΗ 2-1

ΓΗΠΕΔΟ: ΔΑΚ Λαμίας

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ευστάθιος Γκορτσίλας

Η Λαμία επικράτησε με ανατροπή του ΟΦΗ με 2-1 και ανέβηκε στους 17 βαθμούς πιάνοντας τον Άρη στην 7η θέση.

Ο ΟΦΗ μόλις στο 5ο λεπτό κέρδισε πέναλτι. Ο Μάνος βγήκε σε τετ-α-τετ με τον Θεοδωρόπουλο, αυτός ήρθε σε επαφή μαζί του κατά την έξοδο και ο Γκορτσίλας έδειξε μετά από χρήση VAR, πέναλτι. Ο Νέιρα το μετέτρεψε σε γκολ ένα λεπτό μετά και άνοιξε το σκορ. Η Λαμία προσπάθησε να απαντήσει. Ανέβηκε και πίεσε. Στο 22' ο Σωτηρίου πρόλαβε τον Τουράμ την κατάλληλη στιγμή. Εκτέλεση φάουλ του Τιρόνε, πέρασε πάνω από την εστία του Σωτηρίου στο 26'. Στο 42' η Λαμία κέρδισε πέναλτι σε σπρώξιμο στον Βασιλόγιαννη και αφού πρώτα ο Γκορτζίλας μίλησε με το VΑR και είδε και ο ίδιος τη φάση. Ο Τουράμ νίκησε τον Σωτηρίου και έκανε το 1-1. Ένα σουτ του Σκόνδρα στις καθυστερήσεις το οποίο έδιωξε ο Σωτηρίου, ήταν η τελευταία καλή στιγμή στο α' μέρος.

Το β' ημίχρονο άρχισε με μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Ο Μάνος και πάλι έφυγε στην πλάτη της άμυνας της Λαμίας, πλάσαρε αλλά δεν βρήκε εστία! Αλλά η Λαμία ήταν αυτή που πέτυχε το γκολ λίγο μετά. Στο 59' πιο συγκεκριμένα, ο Καραμάνος γύρισε από τα αριστερά, οι αμυντικοί του ΟΦΗ δεν έδιωξαν και ο Δημούτσος ήρθε από πίσω και με δυνατό σουτ έκανε την ανατροπή!

Ο ΟΦΗ δεν μπόρεσε να αντιδράσει. Δεν κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση. Η Λαμία κράτησε αρκετά εύκολα το προβάδισμά της.

Ενώ επιθετικά είχε και δύο καλές στιγμές για να κλειδώσει το ματς.. Η πρώτη στο 77' όταν ο Βασιλόγιαννης έκανε την χαμηλή σέντρα, ο Μαρινάκης δεν κατάφερε να διώξει αλλά ο Ρόμανιτς δεν έπιασε καλά το σουτ.

Στο 81' ο Βασιλόγιαννης έκανε τρομερή προσπάθεια, κράτησε την μπάλα στο γήπεδο, έδωσε έτοιμο γκολ στον Τουράμ ο οποίος δεν βρήκε εστία από το ύψος της μικρής περιοχής του Σωτηρίου.

ΛΑΜΙΑ (Μάντζιος): Θεοδωρόπουλος, Αντέτζο, Πλιάτσικας, Σκαρντοβέλι, Δημούτσος, Ρόμανιτς(83' Τζενετόπουλος), Μπεχαράνο, Σκόνδρας, Τουράμ, Τιρόνε(30' Βασιλόγιαννης), Καραμάνος(90+2' Σάλιακας)

ΟΦΗ (Σίμος): Σωτηρίου, Μπράουν(66' Κουτρουμπής), Κοροβέσης(79' Φιγκειρέδο), Σακόρ, Τσιλιανίδης, Γιαννούλης, Μαρινάκης, Νέιρα, Μάνος, Ναμπί(12' Στάικος), Σεμέντο