Γλίτωσε το κάζο η Φενέρ

Η Φενέρ παρά την αστάθεια που παρουσίασε κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης με την Άλμπα Βερολίνου, είχε σε εξαιρετική μέρα τον Κώστα Σλούκα που έκανε... τα πάντα και οδήγησε την ομάδα του στη νίκη με 107-102

Η Φενέρμπαχτσε κέρδισε δύσκολα στην παράταση την Άλμπα Βερολίνου με 107-102. Κορυφαίος της αναμέτρησης ο Κώστας Σλούκας με 23 πόντους και 10 ασίστ, ενώ για τους Γερμανούς ο Γκεντράιτις είχε 19 πόντους.

Μία από τις καλύτερες, αν όχι την καλύτερη φετινή της περίοδο έκανε η Φενέρμπαχτσε, που έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +14 (30-16) με τους παίκτες της να έχουν 6/10 δίποντα και 6/6 τρίποντα (δύο ο Μαχμούτογλου, δύο ο Γουίλιαμς, δύο και ο Ντατόμε) για να ενθουσιάσουν το κοινό τους. Δεν είχαν πάντως συνέπεια στο παιχνίδι τους, με αποτέλεσμα η Άλμπα να απαντήσει με ένα τρομερό 4-19 για να περάσει μπροστά (34-35 στο 18') με τρίποντο του Έρικσον πριν από το ημίχρονο (41-40) που άφησε ανοιχτούς λογαριασμούς.

Οι Γερμανοί ήταν σε πραγματικά καλή κατάσταση, πήγαν στο +6 (43-49) με τρίποντο του Γκεντράιτις και στο +9 (44-52) με μακρινό σουτ του ίδιου, δεν κατάφεραν όμως να χτίσουν σε αυτό το προβάδισμα. Η Φενέρμπαχτσε αντέδρασε με ένα επί μέρους σκορ 13-2 για να γυρίσει τούμπα τον αγώνα, έκλεισε το τρίτοπ δεκάλεπτο στο +3 (65-62), είδε όμως την Άλμπα να τρέχει ένα 0-8 μέσα σε λιγότερο από ένα λεπτό για το 71-75 του 34'. Νόκο και Χέρμανσον έκαναν τη διαφορά, Λοβέρν και Σλούκας μείωσαν στον πόντο (78-79), το θρίλερ συνεχίστηκε, ο Σλούκας δεν αστοχούσε (84-83 στα 54"), o Γουίλιαμς έδωσε αέρα τριών πόντων στους γηπεδούχους (86-83), ο Γκιφάι είχε 1/2 για το 88-86, όμως ο Σίκμα πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και έφερε στα 4" το ματς στα ίσα.

Οι Τούρκοι είχαν την τελευταία επίθεση, ο Σλούκας έκανε την επαναφορά, ο Ντε Κολό δεν παγιδεύτηκε, πάσαρε στον ελεύθερο Γουίλιαμς, εκείνος όμως αστόχησε στο τρίποντο που θα έδινε τη νίκη στην ομάδα του και έστειλε τον αγώνα στην παράταση. Εκεί ο Γκεντράιτις τρόμαξε ακόμη περισσότερο τον Ομπράντοβιτς, ο Σλούκας συνέχισε να κρατά όρθια τη Φενέρ, ο Μαχμούτογλου έβαλε μεγάλο σουτ για το 99-96 και ο Ντουβερίογλου σκόραρε για το 105-99 από την δέκατη ασίστ του Σλούκα που ήταν ο κορυφαίος της βραδιάς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30-16, 41-40, 65-62, 88-88 (κ.α.), 107-102

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Βέστερμαν, Μαχμούτογλου 17 (5/9 τρίποντα), Κάλινιτς, Σλούκας 23 (5/6 δίποντα, 13/13 βολές, 2 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 1 κλέψιμο), Ντε Κολό 18 (3/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 6/6 βολές), Γουίλιαμς 14 (2), Ντίξον, Ντουβερίογλου 9, Ντατόμε 8 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λοβέρν 15 (6/9 δίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Στίματς 3

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Ρενέσες): Μέισον 4, Σίβα 10 (2/4 δίποντα, 6/8 βολές, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γκιφάι 12 (3), Ερικσον 10 (2), Μάτισεκ 8 (2), Χέρμανσον 12 (1), Νίκιτς 2, Όγκμπε, Γκεντράιτις 19 (5/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Νόκο 7 (5 ριμπάουντ), Σίκμα 18 (6/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/4 βολές, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ)