Ο Μίροτιτς οδηγεί την Μπαρτσελόνα

Η Μπαρτσελόνα σε ένα υπέροχο παιχνίδι πήρε τη νίκη με 102-94 κόντρα στην Χίμκι

Σε ένα αρκετά παραγωγικό παιχνίδι, η Μπαρτσελόνα πήρε μεγάλο διπλό στην έδρα της Χίμκι την οποία κέρδισε με 102-94. Κορυφαίος των νικητών ο Νίκολα Μίροτιτς με 28 πόντους, ενώ για τους Ρώσους 23 πόντους σημείωσε ο Αλεξέι Σβέντ. Με αυτή τη νίκη οι Καταλανοί έφτασαν τις 9 στην Ευρωλίγκα, ενώ η Χίμκι πέφτει κι άλλο στην βαθμολογία με το ρεκόρ της πλέον να είναι στο 6-6.

Η καλή βραδιά των Καταλανών φάνηκε από νωρίς. Η ομάδα του Πέσιτς έκανε το 0-10 στο τρίτο λεπτό και το 5-16 στο έκτο, έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +9 (22-31) και δεν κοίταξε ποτέ ξανά πίσω μέχρι το ημίχρονο. Η διαφορά άνοιξε ακόμη περισσότερο προς το τέλος της δεύτερης περιόδου, με το 48-61 του 20' να εντυπωσιάζει, αλλά ακόμη περισσότερο να εντυπωσιάζουν τα ποσοστά της Μπαρτσελόνα που είχε 64% στο δίποντο, 73% στο δίποντο και τον Μίροτιτς στους 15 πόντους.

Οι Καταλανοί είχαν καλό ρυθμό στο πρώτο, είχαν καλό ρυθμό και στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, κράτησαν ένα καλό προβάδισμα (65-82 στο 27'), πήγαν στο +12 (84-96 στο 35') όταν πιέστηκαν, στη συνέχεια όμως δεν κατάφεραν να σταματήσουν το ξέσπασμα των γηπεδούχων που με ένα επί μέρους σκορ 10-1 και δύο μεγάλα σουτ του Καράσεφ έφεραν το ματς στην κατοχή (94-97 στο 39'). Ο Μίροτιτς ξαναμίλησε για το 94-99 και εκεί κρίθηκε οριστικά το ματς υπέρ της Μπαρτσελόνα που ήταν συνολικά ανώτερη και πήρε δίκαια τη νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-31, 48-61, 70-84, 94-102

ΧΙΜΚΙ (Κουρτινάιτις): Σβεντ 23 (2/8 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 7/7 βολές, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 λάθη), Κράμερ, Μπούκερ 14 (5/7 δίποντα, 4/5 βολές, 5 ριμπάουντ), Καράσεφ 14 (4/4 τρίποντα), Ζάιτσεφ, Γερέμπκο 6 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μόνια 3 (1), Γκιλ 7, Γιόβιτς 11 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Έβανς 16 (6/6 δίποντα, 4/4 βολές), Μπέρτανς

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πέσιτς): Ντέιβις 6, Χάνγκα 10 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Σμιτς 6 (2), Οριόλα, Χίγκινς 10 (3/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5 ασίστ), Ντιλέινι 17 (4/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Κούριτς 10 (1), Μίροτιτς 28 (7/10 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 8/10 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Τόμιτς 15 (6/8 δίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ)