«Παλικάρι» η Πάλας (VIDEO)

Τεράστια και ανέλπιστη όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι νίκη για την Κρίσταλ Πάλας, που επιβλήθηκε δύσκολα με 1-0 της Μπόρνμουθ χάρη σε σόλο γκολ του Τζέφρεϊ Σλουπ

PREMIER LEAGUE - 15η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΚΡΙΣΤΑΛ ΠΑΛΑΣ - ΜΠΟΡΝΜΟΥΘ: 1-0

Γήπεδο: Selhurst Park, London

Τεράστια και ανέλπιστη όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι νίκη για την Κρίσταλ Πάλας, που επιβλήθηκε δύσκολα με 1-0 της Μπόρνμουθ χάρη σε σόλο γκολ του Τζέφρεϊ Σλουπ. Το παιχνίδι για την ομάδα του Ρόι Χότσον στράβωσε από νωρίς καθώς στο 19' αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Μαμαντού Σακό ενώ δέκα λεπτά αργότερα είδε και τον Φαν Άανχολντ να βγαίνει νοκ άουτ με πρόβλημα τραυματισμού. Η Μπόρνμουθ είχε το αριθμητικό πλεονέκτημα, είχε την κατοχή, είχε και τις ευκαιρίες να τελειώσει το παιχνίδι αλλά δεν το έκανε και το πλήρωσε όταν στο 76' ο Σλουπ πέτυχε το γκολ της νίκης με ωραία ατομική ενέργεια.

Μετριότατο παιχνίδι στα πρώτα λεπτά με τις δύο ομάδες να μην έχουν δημιουργήσει κάτι το σημαντικό. Στο 19' το παιχνίδι στράβωσε αρκετά για την Πάλας όταν ο Μαμαντού Σακό αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα για χτύπημα στον Άνταμ Σμιθ. Στο 23' και την πρώτη ουσιαστικά αξιόλογη ευκαιρία, η Μπόρνμουθ απείλησε με σουτ του Μέπαμ από το ύψος της μεγάλης περιοχής που απέκρουσε ο Γκουαΐτα. Στο 39' οι γηπεδούχοι απείλησαν και πάλι με πλασέ στην κίνηση από τον Μπίλινγκ που μπλόκαρε ο Γκουαΐτα.

Η Μπόρουθ είχε την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους στο 48' με κεφαλιά του Ακέ, μετά από κόρνερ του Ντιέγκο Ρίκο, που πέρασε άουτ. Στο 76' και την πρώτης της ουσιαστικά μεγάλη ευκαιρία, η Πάλας άνοιξε το σκορ με τον Σλουπ να κάνει ωραία ενέργεια και δυνατό διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή. Τρία λεπτά αργότερα νέα ευκαιρία για τους γηπεδούχους με τρομερό μακρινό σουτ του ΜακΆρθουρ που απέκρουσε εντυπωσιακά ο Ράμσντεϊλ. Στο 87' η Μπόρνμουθ είχε καλή στιγμή με μακρινό σουτ του Λέρμα που απέκρουσε εντυπωσιακά στη γωνία του ο Γκουαΐτα.

ΚΡΙΣΤΑΛ ΠΑΛΑΣ: Γκουαΐτα, Φαν Άανχολντ (29' Σλουπ), Τόμκινς, Σακό, Κέλι, Μιλιβόγιεβιτς, Κουγιατέ, Τάουνσεντ (45' ΜακΆρθι), Ζαχά, ΜακΆρθουρ, Αγιού

ΜΠΟΡΝΜΟΥΘ: Ράμσντεϊλ, Ακέ, Σμιθ, Ντιέγκο Ρίκο (64' Φράνσις), Μέπαμ, Λέρμα, Γκρόνεβελντ (64' Φρέιζερ), Χάρι Γουίλσον, Μπίλινγκ (82' Κουκ), Σολάνκε, Κάλουμ Γουίλσον