Γκέλα για τον Άρη (1-1) που έπεσε στην 7η θέση

ΣΟΥΠΕΡ ΛΙΓΚΑ 12η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΑΡΗΣ - ΛΑΜΙΑ 1-1

ΓΗΠΕΔΟ: Κλ. Βικελίδης

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γεώργιος Βρέσκας

«Κόλλησε» με την Λαμία ο Άρης και έχασε έδαφος. Η Λαμία προηγήθηκε στο 16' με τον Τουράμ, ο Άρης ισοφάρισε στο 32' με τον Λάρσον, πίεσε και για την ανατροπή αλλά δεν τα κατάφερε, έχοντας και δοκάρι με τον Μπα στο 67'. Στην 7η θέση οι κίτρινοι. Σημαντικός βαθμός ενόψει της συνέχειας για την ομάδα από την Φθιώτιδα.

Η Λαμία έπιασε... στον ύπνο τον Άρη και μάλιστα δύο φορές. Την πρώτη ο ρέφερι Βρέσκας μετά από χρήση VAR ακύρωσε γκολ του Τουράμ ως οφσάιντ, αλλά στο 16' το τέρμα του έμπειρου επιθετικού μέτρησε κανονικά και η ομάδα της Φθιώτιδας έκανε το 0-1!

Η Λαμία κλείστηκε μετά το γκολ. Δεν προσπάθησε να κρατήσει μπάλα και να... φάει χρόνο. Έδωσε χώρο όμως στην γηπεδούχο ομάδα που αν και δεν ήταν καλή βρήκε την ισοφάριση σχετικά νωρίς. Στο 31' και με την κατοχή της μπάλας συντρηπτικά υπέρ του (61%-39%) ο Λάρσον από κοντά μετά από γύρισμα του Γκάμα έκανε το 1-1.

Ο Άρης συνέχιζε να γυρίζει την μπάλα γύρω από την περιοχή της Λαμίας. Απείλησε πριν φύγει το α' μέρος (στο 42') για ένα δεύτερο γκολ αλλά το σουτ του Σάσα έδιωξε ο Θεοδωρόπουλος.

Στην επανάληψη ο προπονητής της Λαμίας, Άκης Μάντζιος, έκανε ακόμα πιο αμυντική την ομάδα του και έπαιξε για να κρατήσει το 1-1. Σουτ του Φετφατζίδη σούταρε μέσα από την περιοχή, η μπάλα δίπλα από το δοκάρι του Θεοδωρόπουλου. Ο Άρης συνέχιζε να πιέζει για την ανατροπή.

Δοκάρι είχαν οι κίτρινοι στο 67'. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Ματίγια, ο Θεοδωρόπουλος έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του, με τον Μπα να σουτάρει μέσα από την περιοχή με την μπάλα να σταματά όμως στο δοκάρι!

Σουτ του Γκάμα δύο λεπτά μετά, πέρασε άουτ. O Άρης συνέχισε να πιέζει. Ούτε στο 83' ο Βραζιλιάνος κατάφερε να νικήσει τον Θεοδωρόπουλο. Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με πολύ ένταση και διαμαρτυρίες για τις καθυστερήσεις που έδειξε ο ρέφερι (3 λεπτά) με τον Άγγελο Χαριστέα να αποβάλλεται από τον πάγκο.

ΑΡΗΣ(Ένινγκ): Τσιλιγγίρης, Σάσα, Βέλεθ, Ρόουζ, Κόρχουτ, Μπα, Ματίγια, Φετφατζίδης(65' Μαντσίνι), Ντιγκινί(65' Mαρτίνες), Γκάμα, Λάρσον

ΛΑΜΙΑ(Μάντζιος): Θεοδωρόπουλος, Σκόνδρας, Πλιάτσικας, Αντέτζο, Βάντερσον, Δημούτσος, Μπεχαράνο(71' Βασιλόγιαννης), Ρόμανιτς, Τιρόνε(46' Βύντρα), Καραμάνος(86' Σάλιακας), Τουράμ