Με «ζωγραφιά» Ροτσίνα η Λεβάντε

Η Λεβάντε υποδέχθηκε τη Μαγιόρκα στο «Ciutat de Valencia» και χάρη σε μία γκολάρα του Ρουμπέν Ροτσίνα από το... σπίτι του, πήρε τη νίκη με 2-1

LA LIGA - 14η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΛΕΒΑΝΤΕ - ΜΑΓΙΟΡΚΑ: 2-1

Γήπεδο: Estadio Ciutat de Valencia

Η Λεβάντε υποδέχθηκε τη Μαγιόρκα στο «Ciutat de Valencia» και χάρη σε μία γκολάρα του Ρουμπέν Ροτσίνα από το... σπίτι του, πήρε τη νίκη με 2-1. Απίστευτη ατυχία για τους γηπεδούχους που στο πρώτο ημίχρονο είδαν δύο παίκτες τους να αποχωρούν με μυϊκό πρόβλημα ενώ στα τελευταία λεπτά τραυματίστηκε και ο ''χρυσός'' σκόρερ (είχε μπει αλλαγή σε θέση τραυματία) και ενώ είχαν τελειώσει οι αλλαγές. Τρομερές χαμένες ευκαιρίες για τη Μαγιόρκα στα τελευταία λεπτά όταν και πίεζε για την ισοφάριση και ενώ η Λεβάντε έπαιζε με δύο παίκτες λιγότερους αφού είχε αποβληθεί ο Καμπάνια.

Η Μαγιόρκα είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 5' με τον Σάστρε να γυρίζει για τον Κούμπο που από πολύ κοντά έστειλε την μπάλα άουτ. Στο 12' νέα καλή στιγμή για τους ''νησιώτες'' με τον Ντάνι Ροντρίγκεθ να βγάζει σέντρα για τον Μπούντιμιρ που πήρε την κεφαλιά αλλά ο Αϊτόρ Φερνάντεθ απέκρουσε, όπως και στο 18' σε σουτ του Σάλβα Σεβίγια. Στο 24' η Λεβάντε είχε καλή στιγμή με τον Μιραμόν να γυρίζει για τον Μαγιοράλ που από πολύ κοντά είδε τον Ρέινα να τον σταματά τελευταία στιγμή, όπως και στο 36' κεφαλιά του Ρόγκερ, μετά από γύρισμα του Ροτσίνα. Στο 43' οι γηπεδούχοι έχασαν τεράστια ευκαιρία με τον Βέθο να βρίσκει ωραία με κεφαλιά τον Ρόγκερ που από πολύ κοντά έστειλε την μπάλα ψηλά.

Στο 52' και την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους, η Λεβάντε άνοιξε το σκορ με κεφαλιά του Ρόγκερ, μετά από σέντρα του Μιραμόν. Στο 58' η Μαγιόρκα είχε καλή στιγμή με σουτ του Κούμπο που απέκρουσε ο Αϊτόρ Φερνάντεθ. Στο 65' οι ''νησιώτες'' έφεραν το ματς στα ίσα με τον Σάστρε να περνά ωραία για τον Ντάνι Ροντρίγκεθ που από πολύ κοντά έκανε το 1-1. Στο 73' η Λεβάντε πήρε και πάλι προβάδισμα με τον Ρουμπέν Ροτσίνα να κάνει το 2-1 με εκπληκτικό σουτ από τα 30 μέτρα! Στο 86' η Μαγιόρκα είχε μεγάλη ευκαιρία με διαγώνιο σουτ του Ντάνι Ροντρίγκεθ μέσα από την περιοχή που πέρασε λίγο έξω. Ένα λεπτό αργότερα η Λεβάντε έμεινε με δέκα παίκτες εξαιτίας της αποβολής με απευθείας κόκκινη κάρτα του Καμπάνια για χτύπημα εκτός φάσης στον Σάστρε. Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων οι φιλοξενούμενοι έχασαν τεράστια ευκαιρία με εξαιρετικό σουτ του Κούμπο που απέκρουσε εντυπωσιακά ο Αϊτόρ Φερνάντεθ, ενώ ένα λεπτό αργότερα ακόμα μία ευκαιρία με σουτ του Πρατ που χτύπησε στο δοκάρι!

ΛΕΒΑΝΤΕ: Αϊτόρ Φερνάντεθ, Ρούμπεν Βέθο, Μιραμόν, Πόστιγο (42' Ντουάρτε), Κλερκ, Μελέρο (6' Ροτσίνα), Καμπάνια, Ραντόγια, Μαγιοράλ, Μοράλες, Ρόγκερ (78' Μπάρντι)

ΜΑΓΙΟΡΚΑ: Ρέινα, Φραν Γκόμεθ, Σάστρε, Βαλιέντ, Ραΐγιο, Σάλβα Σεβίγια (72' Σένε), Ιντρίσου Μπαμπά, Φεδάς (77' Τσαβαρία), Τακεφούσα Κούμπο, Ντάνι Ροντρίγκεθ, Μπούντιμιρ (82' Πρατ)