Επέστρεψε από την κόλαση η Ντόρτμουντ (VIDEO)

Επική επιστροφή από την Ντόρτμουντ που ενώ βρέθηκε να χάνει με 0-3 στο ημίχρονο από την Πάντερμπορν στο «Signal Iduna Park», τουλάχιστον γλίτωσε την ήττα φέρνοντας το ματς στο 3-3!

BUNDESLIGA - 12η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ - ΠΑΝΤΕΡΜΠΟΡΝ: 3-3

Γήπεδο: Signal Iduna Park

Επική επιστροφή από την Ντόρτμουντ που ενώ βρέθηκε να χάνει με 0-3 στο ημίχρονο από την Πάντερμπορν στο «Signal Iduna Park», τουλάχιστον γλίτωσε την ήττα φέρνοντας το ματς στο 3-3! Οι Βεστφαλοί του Λουσιάν Φαβρ ήταν σκιά του εαυτού τους στο πρώτο ημίχρονο και εύκολα θα μπορούσαν να έχουν δεχτεί και τέσσερα ακόμα και πέντε τέρματα. Στο δεύτερο μέρος μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο πολύ δυνατά και μείωσαν σε 1-3 από πολύ νωρίς. Στη συνέχεια έδειξαν να χάνουν έδαφος δίνοντας στην Πάντερμπορν τις ευκαιρίες να τελειώσει το παιχνίδι με ακόμα ένα γκολ. Ωστόσο με ένα τελευταίο εκρηκτικό δεκάλεπτο πέτυχαν ακόμα δύο τέρματα γλιτώνοντας από τρομερό κάζο.

Η Πάντερμπορν άνοιξε το σκορ με την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 5' με τον Πρόγκερ να κάνει απίθανη ενέργεια διανύοντας το μισό γήπεδο με την μπάλα στα πόδια και να γυρίζει για τον Μάμπα που από κοντά έκανε το 0-1. Στο 16' η Ντόρτμουντ βγήκε στην αντεπίθεση με τον Σάντσο να γυρίζει για τον Γκερέιρο που από το ύψος της μεγάλης περιοχής πλάσαρε στέλνοντας την μπάλα λίγο έξω, όπως και στο 25' σε συρτό πλασέ στην κίνηση, μετά από γύρισμα του Πίστσεκ. Στο 37' και μετά από ακόμα μία λάθος τοποθέτηση της άμυνας των Βεστφαλών, ο Ζολίνσκι έβγαλε τρομερή μπαλιά για τον Μάμπα που σε τετ-α-τετ με τον Μπίρκι, πλάσαρε ωραία για το 0-2. Στο 43' η Πάντερμπορν σόκαρε για ακόμα μία φορά τους γηπεδούχους με τον Κόλινς να βγάζει ωραία μπαλιά για τον Χόλτμαν που νίκησε τον Πίστσεκ στην ταχύτητα και πλάσαρε κάτω από τα πόδια του Μπίρκι κάνοντας το 0-3.

Στο 47' και την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους η Ντόρτμουντ μείωσε με τον Μπραντ να ανοίγει ωραία για τον Χακίμι που γύρισε για τον Σάντσο κι αυτός με ωραίο πλασέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής έκανε το 1-3. Ένα λεπτό αργότερα νέα ευκαιρία για τους Βεστφαλούς με κοντινό σουτ του Ρόις που απέκρουσε εντυπωσιακά ο Τσίνγκερλε. Στο 56' ο Χακίμι εκτέλεσε ένα κόρνερ και ο Χούμελς με κεφαλιά έστειλε την μπάλα λίγο έξω. Στο 64' η Πάντερμπορν έχασε τεράστια ευκαιρία να τελειώσει το παιχνίδι με τον Μάμπα από κοντά να στέλνει την μπάλα λίγο έξω. Στο 73' η Ντόρτμουντ απείλησε με μακρινό συρτό σουτ του Βίτσελ που πέρασε λίγο έξω, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Τσίνγκερλε απέκρουσε τα σουτ των Αζάρ και Μπραντ σε διπλή ευκαιρία για τους γηπεδούχους. Στο 84' και μετά από ένα τυφλό γύρισμα του Χούμελς, ο Βίτσελ με κοντινή κεφαλιά έκανε το 2-3. Τρία λεπτά αργότερα η Ντόρτμουντ έφτασε μία ανάσα από την ισοφάριση με σουτ του Σάντσο που πέρασε λίγο έξω. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Σάντσο έβγαλε εξαιρετική σέντρα για τον Ρόις που με κοντινή κεφαλιά έκανε το 3-3 σφραγίζοντας μία επική επιστροφή.

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Μπίρκι, Πίστσεκ, Βάιγκλ, Χούμελς, Σουλτσ (45' Χακίμι), Νταχούντ (45' Αζάρ), Βίτσελ, Σάντσο, Ρόις, Γκερέιρο, Αλκάθερ (45+2' Μπραντ)

ΠΑΝΤΕΡΜΠΟΡΝ: Τσίνγκερλε, Γιανς, Κιλιάν, Σονλάου, Κόλινς, Γκασουλά, Βασιλιάδης (40' Σαμπιρί), Πρόγκερ, Ζολίνσκι (77' Μίχελ), Χόλτμαν (62' Αντβί-Ατζέι), Μάμπα