Στα play-offs με ψηλά το κεφάλι τα Σκόπια

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ EURO 2020 - 7ος ΟΜΙΛΟΣ - 10η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΣΚΟΠΙΑ - ΙΣΡΑΗΛ: 1-0

Γήπεδο: National Arena Todor Proeski - Skopje

Νίκη ψυχολογίας για τα Σκόπια που επιβλήθηκαν με 1-0 του Ισραήλ και τώρα θα παλέψουν για ένα εισιτήριο μέσω των play-offs του Nations League.  Χωρίς πρόκριση μένει το Ισραήλ.

Τα Σκόπια είχαν την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 2' με σουτ του Ελμάς που απέκρουσε ο Χαρούς, όπως και στο 16' ο Ντιμιτριέβσκι σε σουτ του Ντάσα για το Ισραήλ. Στο 32' νέα ευκαιρία για τους Σκοπιανούς με τον Μπάρντι να εκτελεί ένα κόρνερ και τον Χαρούς να αποκρούει την προσπάθεια του Ελμάς, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Μπάρντι σούταρε στέλνοντας την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι των Ισραηλινών. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου τα Σκόπια άνοιξαν το σκορ με τον Νικόλοφ, μετά από κόρνερ του Μπάρντι.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους το Ισραήλ είχε καλή στιγμή με σουτ του Ζάχαβι που απέκρουσε ο Ντιμιτριέβσκι. Στο 50' νέα καλή στιγμή για τους Ισραηλινούς με τον Νάτχο αρχικά να σουτάρει και τον Ντιμιτριέβσκι να διώχνει σε κόρνερ, ενώ μετά την εκτέλεση από τον Σεμπά, ο Ντιμιτριέβσκι σταμάτησε και τον Ζάχαβι. Στο 54' καλή στιγμή για τα Σκόπια με σουτ του Νικόλοφ που απέκρουσε ο Χαρούς, ενώ δύο λεπτά αργότερα σουτ του Ζάχαβι, απέκρουσε και πάλι ο Ντιμιτριέβσκι.

ΣΚΟΠΙΑ: Ντιμιτριέβσκι, Ριστόβσκι, Μουσλίου, Βελκόσκι, Ριστέβσκι, Κοσταντίνοφ, Νικόλοφ, Μπάρντι, Ελμάς, Πάντεφ, Στογιανόβσκι (60' Νεστορόβσκι)

ΙΣΡΑΗΛ: Χαρούς, Τίμπι, Μπιτόν, Γκλάζερ, Ντάσα (41' Ντγκάνι), Ελμκίς (59' Χαζίζα), Νάτχο, Μενάχεμ, Νταμπούρ, Ζάχαβι, Σεμπά (68' Βάισμαν)