Πέρασε από Γαλλία η Εφές

Την έβδομη νίκη της στην φετινή Ευρωλίγκα πήρε η Εφές επικρατώντας με 90-84 επί της Βιλερμπάν στη Γαλλία

Έχοντας πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων η Αναντολού επικράτησε της Βιλερμπάν στο «Αστρομπάλ» (84-90), υποχρεώνοντας τους Γάλλους στην πρώτη τους εντός έδρας ήττα και ανεβαίνοντας στο 7-2.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Εφές στηρίχθηκε επιθετικά στον Μίσιτς που είχε 10 πόντους με τους γηπεδούχους να βρίσκουν λύσεις και να μένουν κοντά στο σκορ και την πρώτη περίοδο να λήγει στο 22-25. Ίδια εικόνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο με την ομάδα του Αταμάν να έχει περισσότερους πρωταγωνιστές στην επίθεση αλλά να μην καταφέρνει να δημιουργήσει διαφορά χάρη στην πολύ καλή εμφάνιση του Τζεκίρι (12 πόντους) με το ημίχρονο να λήγει στο 43-44.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι βρήκαν λύσεις στην επίθεση παρά την αστοχία του Λάρκιν και πήραν προβάδισμα 7 πόντων στο 26′ με τον Μίσιτς με τους γηπεδούχους να μην το βάζουν κάτω και να μειώνουν στους 4 στην λήξη της περιόδου (64-68). Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Τούρκοι μπήκαν αποφασισμένοι για την νίκη και πήραν γρήγορα διψήφια διαφορά για να φτάσουν τελικά στην νίκη και το 84-90.

Τα δεκάλεπτα:22-25, 43-44, 64-68, 84-90.

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Μίτροβιτς): Τζάκσον 3, Τέιλορ 12 (1), Τζεκίρι 12 (5/6 δίποντα, 2/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Καουντί 6 (2), Μαλεντόν 10 (2/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/5 βολές, 7 ασίστ), Λόμαζ 4 (0/4 τρίποντα), Νουά 2, Ζαν Σαρλ 12 (2), Ντιό 5 (1), Μπακό 8 (1/1 δίποντο, 6/6 βολές), Λάιτι 5 (1), Στρέιζελ 3 (1).

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 19 (1/4 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 14/14 βολές), Μπομπουά 16 (3), Σίνγκλετον 8 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Σανλί 15 (6/9 δίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Πλάις 11 (4/10 δίποντα, 3/3 βολές), Μίτσιτς 16 (4/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα), Άντερσον, Πίτερς 3 (1), Σιμόν 2.