Πεντάρα η Ολλανδία με χατ-τρικ Βαϊνάλντουμ (VIDEO)

Χωρίς να βρει ιδιαίτερη αντίσταση, η Ολλανδία καθάρισε εύκολα με 5-0 την Εσθονία με τον Τζίμι Βαϊνάλντουμ να πετυχαίνει χατ-τρικ

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ EURO 2020 - 3ος ΟΜΙΛΟΣ - 10η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΟΛΛΑΝΔΙΑ - ΕΣΘΟΝΙΑ: 5-0

Γήπεδο: Johan Cruijff Arena - Amsterdam

Χωρίς να βρει ιδιαίτερη αντίσταση, η Ολλανδία καθάρισε εύκολα με 5-0 την Εσθονία με τον Τζίμι Βαϊνάλντουμ να πετυχαίνει χατ-τρικ. Οι «οράνιε» έκαναν ότι ήθελαν στον αγωνιστικό χώρο και χωρίς να πιεστούν ιδιαίτερα, πήραν τη νίκη που τους κρατά στη δεύτερη θέση του ομίλου και τους οδηγεί στα τελικά του EURO 2020.

Η Ολλανδία άνοιξε το σκορ με την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 6' με τον Ντεπάι να ανοίγει για τον Πρόμες που έβγαλε σέντρα και ο Βαϊνάλντουμ με κεφαλιά έκανε το 1-0. Στο 19' οι «οράνιε» πέτυχαν και δεύτερο τέρμα με τον Ντεπάι να βγάζει σέντρα για τον Άκε που με ωραία κεφαλιά έκανε το 2-0. Στο 29' νέα ευκαιρία για τους Ολλανδούς με κεφαλιά του Λουκ Ντε Γιόνγκ που απέκρουσε ο Λάμπετς. Στο 36' η Εσθονία είχε καλή στιγμή με μακρινό σουτ του Σοργκά που πέρασε λίγο έξω, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης απείλησε ξανά, με σουτ, αλλά ο Σίλεσεν απέκρουσε.

Η Ολλανδία είχε την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους στο 48' με μακρινό σουτ του Στενγκ που απέκρουσε ο Λάμπετς, όπως και τέσσερα λεπτά αργότερα σε σουτ του Πρόμες. Στο 66' οι «οράνιε» πέτυχαν και τρίτο τέρμα με τον Στενγκε να κλέβει από τον Μετς και τον Βαϊνάλντουμ με ωραίο πλασέ να κάνει το 3-0. Στο 79' ο Στενγκς πέρασε ωραία για τον Βαϊνάλντουμ που τελείωσε εξαιρετικά και αυτήν τη φάση κάνοντας το 4-0 με χατ-τρικ! Στο 87' ο Στρούτμαν πέρασε ωραία για τον Μποαντού που με σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 5-0.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ: Σίλεσεν, Πρόμες, Ντε Λιχτ, Άκε, Φαν Άανχολντ, Βαϊνάλντουμ, Πρόπερ, Φρένκι Ντε Γιονγκ (75' Στρούτμαν), Στενγκς, Λουκ Ντε Γιόνγκ (63' Βέγκοστ), Ντεπάι (45' Μποαντού)

ΕΣΘΟΝΙΑ: Λάμπετς, Τένιστ (61' Μπαράνοφ), Ταμ, Μετς, Καλάστε, Αϊνσάλου, Αντόνοφ, Ζενιόφ (76' Λίβακ), Βασίλιεφ, Οϊάμα (83' Κάιτ), Σοργκά