Παιχνιδάκι για Μονακό ο Προμηθέας

Καθάρισε απο το πρώτο δεκάλεπτο η Γαλλική ομάδα η οποία προηγήθηκε με 33-6

Ο Προμηθές γνώρισε την συντριβή στη Γαλλία από την ανώτερη Μονακό, η οποία τον κέρδισε με 80-59. Κορυφαίος του παιχνιδιού ήταν ο  Ντι Μποστ, που γέμισε τη στατιστική του με εντυπωσιακό τρόπο. Ο Αμερικανός γκαρντ είχε 16 πόντους από 2/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα και 9/9 βολές, μάζεψε οκτώ ριμπάουντ, μοίρασε τέσσερις ασίστ και κέρδισε τέσσερα φάουλ σε 26 λεπτά συμμετοχής. Για τον Προμηθέα, 12 πόντους έβαλε ο Αγραβάνης.

Το ξεκίνημα των Πατρινών ήταν εφιαλτικό και έμοιαζε με... πτώση στο κενό, σε ένα απίστευτο πρώτο δεκάλεπτο. Το 12-0 του 3' έδωσε τη θέση του στο 26-2 στο 7', το οποίο έφερε το «ξέσπασμα» του Μάκη Γιατρά στον πάγκο σε time out. Στο 10' ο πίνακας του σκορ έγραφε 33-6 με την ελληνική ομάδα να έχει σκοράρει μόνο με βολές (0/13 εντός πεδιάς, 6/8 βολές και 5 λάθη). Από την άλλη, ο Ντι Μποστ είχε 10π. από νωρίς.

Η επανάληψη έμοιαζε με τυπική διαδικασία, αφού οι Πατρινοί μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο στο -33. Στο 27' η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς είχε double score (62-31) και τίποτα δεν άλλαζε ουσιαστικά, παρά το γεγονός πως οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να παίζουν καλύτερη άμυνα (10-17 το επιμέρους σκορ της τρίτης περιόδου, 64-38 στο 30'). Η αντεπίθεση του Προμηθέα συνεχίστηκε για κάποια λεπτά, με τους δύο προπονητές να ανοίγουν το ροτέισιον (69-48 στο 35'), όμως οι Μονεγάσκοι δεν ανησύχησαν, αφού είχαν μεγάλο προβάδισμα και δεν γινόταν να χάσουν το παιχνίδι.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 33-6, 54-21, 64-38, 80-59

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Μποστ 16 (9/9 βολές, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κλέμονς 15 (5/12 σουτ, 5/5 βολές, 4 κλεψίματα), Λακόμπ 13 (7/8 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Τιλί 5 (1), Γεγκέτ 2 (6 ριμπάουντ), Μπάκνερ 8 (4/4 δίποντα), Ουαταρά 7 (1), Κόουλ 11 (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Σάνε 2

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Χολ 1 (0/5 σουτ), Μπαμπ (0/1 τρίποντο), Λίποβι (0/5 σουτ), Αγραβάνης 12 (1), Κασελάκης 10 (2), Κατσίβελης 7, Φίλερ 5 (1), Ρόμπινσον 8 (1), Μπόγρης 6, Έλις 8 (2/2 δίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Μαντζούκας 2, Μπαζίνας