Η Βιλερμπάν υπέταξε την ΤΣΣΚΑ Μόσχας

Η Βιλερμπάν πήρε μια τεράστια νίκη με 67-66 κόντρα στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας

Η Βιλερμπάν με τρίποντο του Τέιλορ στα 11 δευτερόλεπτα πήρε μια τεράστια νίκη με 67-66 κόντρα στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας και παρέμεινε αήττητη στην έδρα της κάνοντας το 4/4.

Σε χαμηλό τέμπο ήταν το παιχνίδι στην αρχή του, με την ΤΣΣΚΑ να είχε ένα σταθερό προβάδισμα και να φτάνει στο +6 (10-16), στο 7’. Στα τελευταία τρία λεπτά και οι δύο ομάδες ήταν τρομερά άστοχες, με τους Ρώσους να κλείνουν την πρώτη περίοδο στο +5 (12-17).

Οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν το προβάδισμά τους (17-21) μέχρι το 12’, με τη Βιλερμπάν να παίζει… γρανιτένια άμυνα και να τρέχει ένα 12-0, για το +8 (29-21), στο 17’. Η απάντηση της ΤΣΣΚΑ ήρθε με τους Χάινς και Τζέιμς για την ισοφάριση (30-30), όμως οι βολές του Τέιλορ διαμόρφωσαν το 33-30 του πρώτου ημιχρόνου.

Με τον Φόιγκτμαν, η ΤΣΣΚΑ έφερε το ματς στην ισοπαλία (35-35), αλλά ακολούθησαν απανωτά τρίποντα από τη Βιλερμπάν για το +9 (44-35), στο 23’. Η απάντηση των Ρώσων ήρθε με τον Τζέιμς και τη διαφορά αρχικά να πέφτει στο καλάθι (44-42), ενώ με τον Χίλιαρντ πέρασαν μπροστά (46-47), στο 27’. Έκτοτε, το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια, με την ομάδα του Ιτούδη να κλείνει την τρίτη περίοδο με το υπέρ της 52-50.

Το τρίποντο του Βοροντσέβιτς έστειλε την «ομάδα του στρατού» στο +5 (50-55), όμως η Βιλερμπάν επέστρεψε (58-57), διατηρώντας το προβάδισμά της μέχρι το 36’. Με ένα κρίσιμο καλάθι και φάουλ, ο Φόιγκτμαν έβαλε μπροστά (58-60) την ΤΣΣΚΑ, η οποία έβγαλε την άμυνα και στο καπάκι ο Στρέλνιεκς την πήγε στο +4 (58-62), στο 37’. Οι Γάλλοι δεν τα παρατούσαν, μένοντας στο ματς (64-66), με τον Τζέιμς στη συνέχεια να κάνει κακή επιλογή στην επίθεση και το τρίποντο του Τέιλορ να κάνει το 67-66, στα 13’’ πριν τη λήξη. Ο Τζέιμς πήρε ξανά την τελευταία επίθεση, αστόχησε και έτσι η Βιλερμπάν πανηγύρισε την σπουδαία νίκη!

Τα δεκάλεπτα: 12-17, 33-30, 50-52, 67-66