Γκέλαρε εντός έδρα με τη Λεγάνες

ΙΣΠΑΝΙΑ ΛΑ ΛΙΓΚΑ 13η αγωνιστική

ΡΕΑΛ ΣΟΣΙΕΔΑΔ-ΛΕΓΑΝΕΣ: 1-1

ΓΗΠΕΔΟ: Ανοέτα

Η Σοσιεδάδ έμεινε στο 1-1 με τη Λεγανές και έχασε μεγάλη ευκαιρία να αποκτήσει διαφορά από τις ομάδες που ακολουθούν. Πάντως προσωρινά είναι πρώτη.

Η πρώτη μεγάλη φάση ήρθε στο 14' και ανήκε στους γηπεδούχους όταν ο Ούλιαμς βρήκε απέναντι στον Κουέγιαρ αλλά δεν κατάφερε να τον πλασάρει. Δύο λεπτά μετά ο γκολκίπερ της Λεγανές έδιωξε εντυπωσιακά την προβολή του Μερίνο. Η Λεγανές απάντησε με δάση στο 21' όταν ο Ρεμίρο νίκησε σε τετ α τετ τον Ρέθιο.

Στην επανάληψη οι "τσούρι ουρδίν" απείλησαν στο 52' με τον Γιανουζάι όταν και πάλι ο Κουέγιαρ είπε "όχι". Στο 63' όμως, μετά από εκτέλεσε κόρνερ, ο Μερίνο με εντυπωσιακή γυριστή κεφαλιά έκανε το 1-0. Στο 78' όμως η Λεγανές απάντησε με κεφαλιά του Ελ Νεσιρί. Ο Ογιαρθάμπαλ στο 87' βρέθηκε σε εξαιρετική θέση αλλά σούταρε πολύ ψηλά. Στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κέβιν Ροντρίγκεθ είδε δεύτερη κίτρινη και αποβλήθηκε.

Ρ.ΣΟΣΙΕΔΑΔ: Ρεμίρο, Θαλδούα (84'Ελουστόνδο), Λε Νορμάντ, Γιορέντ, Μονρεάλ, Θουμπέλδια, Μερινο, Γιανουζάι (69'Σανγκαλι), Ογιαρθάμπαλ, Πόρτου, Γουίλιαν Χοσέ.

ΛΕΓΑΝΕΣ: Κουέγιαρ, Ροσάλες, Ομερούο, Μπουστίνθα, Σιόβας, Κέβιν Ροντρίγκεθ, Ρόκε Μέσα, Ρέθιο, Όσκαρ Ροντρίγκεθ (70'Καρίγιο), Αρνάιθ (46'Ελ Νεσιρί), Μπράιθβαϊτ (88'Ρουιμπάλ).