Με οδηγό Καπούτο η Σασουόλο (VIDEO)

Με τον ''γερόλυκο'' Φραντσέσκο Καπούτο να σοκάρει δις, η Σασουόλο πήρε μεγάλη νίκη με 3-1 απέναντι στην Μπολόνια και μαζί τεράστια βαθμολογική ανάσα

SERIE A - 12η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΣΑΣΟΥΟΛΟ - ΜΠΟΛΟΝΙΑ: 3-1

Γήπεδο: Mapei Stadium - Reggio Emilia

Με τον ''γερόλυκο'' Φραντσέσκο Καπούτο να σοκάρει δις, η Σασουόλο πήρε μεγάλη νίκη με 3-1 απέναντι στην Μπολόνια και μαζί τεράστια βαθμολογική ανάσα. Οι «νεροβέρντι» ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και με πρωταγωνιστή τον 32χρονο Καπούτο πήραν τεράστια νίκη που τους απομακρύνει πέντε βαθμούς από την επικίνδυνη ζώνη.

Η Σασουόλο είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 7' με σουτ του Μπογκά που απέκρουσε ο Σκορούπσκι. Δέκα λεπτά αργότερα είχε και η Μπολόνια την πρώτη της ευκαιρία με σουτ του Ορσολίνι που απέκρουσε ο Κονσίλι, όπως και ένα λεπτό αργότερα σε σουτ του Σβάνμπεργκ. Στο 34' και μετά από μία δίλεπτη πολιορκία στην περιοχή της Μπολόνια κατά την οποία Καπούτο και Λοκατέλι έχασαν μεγάλες ευκαιρίες, η Σασουόλο άνοιξε το σκορ με ωραίο σουτ του Καπούτο μετά από ασίστ του Τζούριτσιτς.

Η Μπολόνια είχε την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους στο 55' με τον Πόλι να ξεκινάει πίσω από τη μεσαία γραμμή και να ανοίγει για τον Σβάνμπεργκ, αυτός ξαναγύρισε για τον Πόλι που σούταρε στην κίνηση αλλά ο Κονσίλι απέκρουσε. Στο 68' η Σασουόλο πέτυχε και δεύτερο τέρμα με ωραίο τελείωμα του Μπογκά. Δύο λεπτά αργότερα η Μπολόνια μείωσε με τον Ορσολίνι να παίρνει το ριμπάουντ μετά από διώξιμο του Κονσίλι και από κοντά να κάνει το 2-1. Στο 75' η Σασουόλο πέτυχε και τρίτο τέρμα με τον Καπούτο να κάνει ωραία ενέργεια και αφού πέρασε τον Ντανίλο, πλάσαρε ωραία τον Σκορούπσκι για το 3-1. Δύο λεπτά αργότερα ο Ορσολίνι μειώσει ξανά για την Μπολόνια αλλά το τέρμα ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

ΣΑΣΟΥΟΛΟ: Κονσίλι, Τόλιαν, Μάρλον, Ρομάνια, Κυριακόπουλος, Λοκατέλι (78' Μπουραμπία), Μανιανέλι, Τζούριτσιτς (61' Τραορέ), Μπεράρντι (74' Ντεφρέλ), Καπούτο, Μπογκά

ΜΠΟΛΟΝΙΑ: Σκορούπσκι, Εμπαγιέ, Ντανίλο, Μπάνι, Κρέτσκι, Πόλι, Μεδέλ (61' Τζεμαΐλι), Ορσολίνι, Σβάνμπεργκ, Σκοφ Όλσεν (54' Σανσόνε), Παλάσιο