Χωρίς άγχος τη Βαλένθια ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός χωρίς να αγχωθεί νίκησε τη Βαλένθια στο κλειστό του ΟΑΚΑ με 91-80

Τη δεύτερη του συνεχόμενη νίκη πανηγύρισε ο Παναθηναϊκός, καθώς επικράτησε εντός έδρας της Βαλένθιας με 91-80.

Ο Παναθηναϊκός μπορεί να μπήκε με ενθουσιασμό στο παρκέ και να έφτασε στο 9-2 με πέντε πόντους του Φριντέτ, αλλά στη συνέχεια έμοιαζε να χάνει την συγκέντρωσή του και να δέχεται επιμέρους 11-2 της Βαλένθια με αποτέλεσμα να μείνει πίσω στο σκορ με 13-11! Η είσοδος του Παπαγιάννη ισορρόπησε την κατάσταση και οι «πράσινοι» με σερί 7-0 πήραν και πάλι την κατάσταση στα χέρια του και μπόρεσαν να διατηρήσουν διαφορά 8 πόντων (26-18) μέχρι τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου (7/14δίπ., 3/6τρ., 3/3β.). Εκείνος που έκανε την διαφορά στην δεύτερη περίοδο ήταν ο Νίκος Παππάς, στην επανεμφάνισή του σε ματς EuroLeague ύστερα από 295 μέρες και την αναμέτρηση με την Ζάλγκιρις στο Κάουνας τον περασμένο Ιανουάριο.

Η Βαλένθια είχε μειώσει σε 30-25 ύστερα από δύο σερί καλάθια του Ντούμπλιεβιτς αλλά σε εκείνο το σημείο ο 29χρονος γκαρντ των «πρασίνων» ήταν εκείνος που οδήγησε τον Παναθηναϊκό σε σερί 8-0! Δύο τρίποντα και μια alley oop ασίστ για το κάρφωμα του Παπαγιάννη έστειλαν την διαφορά για πρώτη φορά στους 13 πόντους (38-25 στο 16') η οποία έμεινε μέχρι και λίγα δευτερόλεπτα (45-32) πριν από το τέλος του ημιχρόνου (45-35). Ουσιαστικά το «τριφύλλι» δεν είχε κάποιον παίκτη ως μεγάλο σημείο αναφοράς στο πρώτο μισό του ματς, με τους Τόμας, Φριντέτ και Παππά να είχαν ξεχωρίσει λίγο περισσότερο και την ομάδα να είχε συνολικά 13/24 δίποντα, 5/10 τρίποντα, περισσότερα ριμπάουντ (18-14) αλλά λίγες ασίστ (9 συγκεκριμένα) συγκριτικά με τα περισσότερα παιχνίδια τη φετινή σεζόν.

O Παναθηναϊκός σ΄ακόμη ένα ματς δεν μπήκε καλά στο δεύτερο ημίχρονο και δέχτηκε επί μέρους σκορ 13-4 η Βαλένθια πλησίασε στον ένα πόντο (49-48). Οι “πράσινοι” πήραν μικρή ανάσα, αλλά ο Λόιντ που ήταν σε εξαιρετική ημέρα έφερε το ματς στα ίσια με τρίποντο (59-59). Ο Λόιντ συνέχισε τον βομβαρδισμό και με το τρίτο του τρίποντο σε ισάριθμες προσπάθειες έφερε τούμπα το ματς (61-62). Οι “πράσινοι” στο φινάλε πήραν πολύτιμες ανάσες και κατάφεραν να κλείσουν το δεκάλεπτο μπροστά με 68-64.

O Παναθηναϊκός βρήκε ξανά τα πατήματα του στο τέταρτο δεκάλεπτο και κατάφερε να ανεβάσει τη διαφορά ξανά στους 10 πόντους με τρίποντο του Ράις (79-69). O Λόιντ έκανε μεγάλη ζημιά στους πράσινους και με τους 25 πόντους του έκανε σμπαράλια την άμυνα των γηπεδούχων (82-75). Ο Τζόνσον πέτυχε ένα μεγάλο τρίποντο (τρίτο προσωπικό στο ματς) και έκανε το 85-76 1,22′ πριν το φινάλε και ουσιαστικά κλείδωσε τη νίκη για τον Παναθηναϊκό. Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι και ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη με 91-80.

Τα δεκάλεπτα: 26-18, 45-35, 65-61, 91-80.