Νίκησε με 2-1 την Κολονία παροτι βρέθηκε πίσω στο σκορ

ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΜΠΟΥΝΤΕΣΛΙΓΚΑ 11η αγωνιστική

ΚΟΛΟΝΙΑ-ΧΟΦΕΝΧΑΪΜ: 1-2

ΓΗΠΕΔΟ: RheinEnergieStadion

Με πέναλτι στις καθυστερήσεις η Χόφενχαϊμ πέρασε με 2-1 από την Κολονία και συνέχισε την εντυπωσιακή της πορεία. Η πρώτη αξιόλογη φάση ήρθε στο 20' όταν ο Γκρίλιτς πέρασε και τον γκολκίπερ αλλά επειδή ήταν πολύ πλάγια έκοψε την μπάλα στο πέναλτι. Ο Καντεράμπεκ δεν πρόλαβε να πλασάρει και η ευκαιρία χάθηκε. Οκτώ λεπτά μετά ο Ρούντι βρέθηκε σε καλή θέση και πλάσαρε άουτ. Στο 33' όμως ήταν η Κολονία που σκόραρε όταν ο Κόρδοβα έκανε το συρτό σουτ, ο Μπάουμαν έπεσε αργά και έγινε το 1-0.

Στην επανάληψη, μόλις στο 48', ο Ανταμιάν, που είχε μπει αλλαγή, πλάσαρε τον Χορν και έκανε το 1-1. Στο 61' ο Λοκάντια απείλησε με σουτ. Στις καθυστερήσεις οι γηπεδούχοι πίεσαν και είχαν δύο επικίνδυνες φάσεις όμως στο 94' ήταν η Χόφενχαϊμ που πήρε πέναλτι σε κλοτσιά του Ντρέξλερ στον Ανταμιάν. Το εκτέλεσε ο Λοκάντια και έκανε το 1-2.

ΚΟΛΟΝΙΑ: Χορν, Μπόρναουβ (83'Σίντλερ), Μερέ, Τσίκος, Εχιζίμπουε, Σκρίρι (70'Βερστράετε), Έκτορ, Γιάκομπς, Σάουμπ (79'Ντρέξλερ), Κόρδοβα, Τερόντε.

ΧΟΦΕΝΧΑΪΜ: Μπάουμαν, Ποτς, Φοξ, Χιούμπνερ, Καντεράμπεκ, Γκρίλιτς, Σκοβ, Ρούντι, Ρουπ (46'Ανταμιάν), Μπεμπού (74'Σταφυλλίδης), Λοκάντια.