Λύτρωση με Ντε Γιονγκ (VIDEO)

Μεγάλη νίκη με 1-0 για τη Σεβίλλη κόντρα στη Λεβάντε με γκολ του Ολλανδού στο 86ο λεπτό

LA LIGA-9η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΣΕΒΙΛΛΗ-ΛΕΒΑΝΤΕ: 1-0

Γήπεδο: Σάντσεθ Πιθχουάν

Στο κόλπο του τίτλου παραμένει η Σεβίλλη που κέρδισε με 1-0 τη Λεβάντε κι έπιασε τετράδα.

Στο 9ο λεπτό μετά από σέντρα από δεξιά ο Μαρτί πλάσαρε από κοντά αλλά αστόχησε για λίγο, ενώ στο 29’ ο Αϊτόρ έσωσε εντυπωσιακά μετά από σουτ του Ρεγκιλόν. Στο 38’ ο Τσιτσαρίτο βρήκε δίχτυα αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ.

Στο 54’ και  στ 57’ ο Αϊτόρ είπε όχι σε σουτ των Νολίτο και Τσιτσαρίτο, ενώ στο 68’ το σουτ του Νολίτο κόντραρε και πέρασε έξω. Στο 75ο λεπτό μετά από σουτ του Τόρες, η μπάλα στρώθηκε στον Ντε Γιονγκ που με κεφαλιά από κοντά έχασε τεράστια ευκαιρία και στο 79’ όπως και στο 80’ ο Τσιτσαρίτο έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες. Τελικά στο 86ο λεπτό ο Νάβας έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Ντε Γιονγκ με κεφαλιά έγραψε το 1-0.

ΣΕΒΙΛΛΗ: Βάτσλικ, Ντιέγκο Κάρλος, Νάβας, Ρεγκιλόν, Νκουντέ, Μπανέγα (71’ Τόρες), Οκάμπος, Φερνάντο, Τσιτσαρίτο (81’ Βάσκες), Νολίτο (71’ Ντε Γιονγκ), Χορδάν.

ΛΕΒΑΝΤΕ: Αϊτόρ Φερνάντεθ, Καμπάνια, Καμπάκο, Μιραμόν, Τόνιο, Βέθο, Ραντόγια, Μοράλες, Μελέρο (73’ Βούκσεβιτς), Ερνάνι (64’ Μπάρντι), Μαρτί (85’ Μαγιοράλ)