Πήρε το ντέρμπι με Ρόις η Ντόρτμουντ

Η Ντόρτμουντ κέρδισε με 1-0 την Γκλάντμπαχ και η κορυφή στην Bundesligaέχει πάρει φωτιά.

BUNDESLIGA-8η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΜΠ.ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ-ΓΚΛΑΝΤΜΠΑΧ: 1-0

Γήπεδο: Σίγκναλ Ιντούνα Ππαρκ

Γερά στο κόλπο του τίτλου ξαναμπήκε η Ντόρτμουντ που κέρδισε με 1-0 την πρωτοπόρο, Γκλάντμπαχ και την πλησίασε στον πόντο. Η Ντόρτμουντ είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 7' με τον Ρόις να βρίσκει ωραία τον Αζάρ που σούταρε αλλά έστειλε την μπάλα λίγο έξω. Στο 11' νέα ευκαιρία για τους Βεστφαλούς με τον Ρόις να μοιράζει για τον Μπραντ που σούταρε αλλά ο Σομέρ απέκρουσε. Στο 18' η Γκλάντμπαχ είχε την πρώτη της ευκαιρία με κεφαλιά του Εμπολό, μετά από σέντρα του Βεντ, που πέρασε λίγο έξω. Στο 26' νέα ευκαιρία για τα «πουλάρια» με τον Λάινερ να πιάνει ένα βολέ μέσα από την περιοχή αλλά ο Μπίρκι απέκρουσε. Ένα λεπτό αργότερα η Ντόρτμουντ είχε καλή στιγμή με τον Αζάρ να περνά ωραία για τον Ρόις που αφού έκανε ωραία ενέργεια, σούταρε αλλά ο Σομέρ ήταν και πάλι εκεί. Με τη συμπλήρωση του ημιώρου η Γκλάντμπαχ έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Τουράμ να βγάζει μπαλιά στην πλάτη της άμυνας των γηπεδούχων για τον Εμπολό που σε τετ-α-τετ με τον Μπίρκι είδε τον Ελβετό κίπερ να τον σταματά εντυπωσιακά. Στο 32' ο Αζάρ εκτέλεσε ένα κόρνερ, ο Χούμελς πήρε την κεφαλιά αλλά ο Σόμερ απέκρουσε εντυπωσιακά. Ένα λεπτό αργότερα ο Αζάρ σκόραρε κόντρα στην πρώην ομάδα του αλλά το τέρμα ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Στο 41' η Γκλάντμπαχ είχε ευκαιρία με τον Ακάνζι να περνά για τον Εμπολό που προσπάθησε με λόμπα να νικήσει τον Μπίρκι που τελικά έδιωξε.

Στο 51ο λεπτό ο Μπραντ έχασε απίθανη ευκαιρία από το ύψος του πέναλτι αλλά στο 58’ ο Αζάρ βρήκε κάθετα τον Ρόις και ο Γερμανός από κοντά πλάσαρε για το 1-0. Στο 82’ ο Μπραντ έκανε το σουτ με την μπάλα να φεύγει λίγο έξω ενώ στο 85’ ο Μπραντ βρήκε δίχτυα αλλά το γκολ ακυρώθηκε.

ΜΠΟΡΟΥΣΙΑ ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Μπίρκι (70’ Χιτζ), Χακίμι, Ακάνζι, Χούμελς, Σουλτζ, Βίτσελ, Μπραντ (90+2’ Ζαγκαντού), Ρόις, Βάιγκλ, Αζάρ, Ντιλέινι

ΓΚΛΑΝΤΜΠΑΧ: Σομέρ, Ελβέντι, Γιάντσκε, Βεντ (78’ Stintl), Λάινερ, Μπένες (63’ Νοϊχάους), Ζακάρια, Κράμερ, Εμπολό (63’ Χέρμαν), Τουράμ, Πλεά