Καθάρισε ο Μίλικ για τη Νάπολι (VIDEO)

Με δύο γκολ του Αρκάντιους Μίλικ η Νάπολι νίκησε με 2-0 τη Βερόνα στο «San Paolo»

SERIE A - 8η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΝΑΠΟΛΙ - ΒΕΡΟΝΑ: 2-0

Γήπεδο: San Paolo

Με δύο γκολ του Αρκάντιους Μίλικ η Νάπολι νίκησε με 2-0 τη Βερόνα στο «San Paolo». Οι φιλοξενούμενοι αν και νεοφώτιστοι έχουν δείξει πως δεν είναι εύκολος αντίπαλος φέτος και το απέδειξαν ακόμα μία φορά. Η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι ωστόσο είδε τον Πολωνό επιθετικό θα βρίσκει δίχτυα για πρώτη φορά φέτος και μάλιστα δύο φορές χαρίζοντας της τη νίκη.

Η Νάπολι είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 9' με σουτ του Άλαν που απέκρουσε ο Σιλβέστρι, όπως και στο 13' κεφαλιά του Ντι Λορέντζο. Στο 18' η Βερόνα έχασε τεράστια τριπλή ευκαιρία με τον Μερέτ να σταματάει κατά σειρά τους Λάζοβιτς, Πεσίνα και Ζακάγκνι. Στο 29' οι «παρτενοπέι» είχαν καλή στιγμή με σουτ του Καγιεχόν που πέρασε λίγο έξω, όπως και ένα λεπτό αργότερα το σουτ του Ντι Λορέντζο. Στο 37' η Νάπολι άνοιξε το σκορ με τον Ρουίθ να γυρίζει για τον Μίλικ που από κοντά έκανε το 1-0. Με τη συμπλήρωση 40 λεπτών η Βερόνα απείλησε με σουτ του Βελόσο αλλά ο Κουλιμπαλί έκοψε τελευταία στιγμή.

Η Νάπολι είχε την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους στο 48' με έξυπνο σουτ του Ινσίνιε που προώθησε να αιφνιδίασε τον Σιλβέστρι αλλά αυτός απέκρουσε, όπως και στο 53' σε σουτ του Ρουίθ. Τεσσάρα λεπτά αργότερα οι «παρτενοπέι» έχασαν τεράστια ευκαιρία με σουτ του Γιουνές που κατέληξε στο δοκάρι. Στο 67' ο Ινσίνιε βρήκε ωραία τον Μίλικ που αφού έκανε εξαιρετική ενέργεια, πλάσαρε για το 2-0. Στο 76' η Βερόνα απείλησε με κεφαλιά του Κουμπουλά αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω, όπως και δύο λεπτά αργότερα μακρινό σουτ του Ζιελίνσκι. Στο 83' νέα τεράστια ευκαιρία για τη Νάπολι με τον Μέρτενς να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι!

ΝΑΠΟΛΙ: Μερέτ, Μαλκουί, Μανωλάς, Κουλιμπαλί, Ντι Λορέντζο, Καγιεχόν, Άλαν, Ρουίθ, Γιουνές (65' Ζιελίνσκι), Μίλικ (81' Γιορέντε), Ινσίνιε (76' Μέρτενς)

ΒΕΡΟΝΑ: Σιλβέστρι, Ραχμανί, Κουμπουλά, Γκίντερ, Φαραόνι, Άμραμπατ (81' Τουτίνο), Βελόσο, Λάζοβιτς, Ζακάγκνι (52' Σαλσέδο), Πεσίνα, Στεπίνσκι (60' Ντι Καρμίν)