Η πρωταθλήτρια επέστρεψε στην κορυφή με το 6-0 επί της Ρος Κάουντι

SCOTTISH PREMIERSHIP- 9η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Σέλτικ-Ρος Κάουντι 6-0
(4', 72' Ελιουνούσι, 46' Έντουαρντ, 49' ΜακΓκρέγκορ, 50' Φοντέιν αυτογκόλ, 55' Φόρεστ)

Δυο συνεχόμενες γκέλες μετρούσε η Σέλτικ, αλλά κόντρα στη Ρος Κάουντι ήρθε το ξέσπασμα, με τους πρωταθλητές να σκοράρουν τέσσερις φορές, σε διάστημα εννέα λεπτών, στο δεύτερο ημίχρονο και να φτάνουν στο επιβλητικό 6-0.

Στο 4ο λεπτό ο, δανεικός από τη Σαουθάμπτον, Μοχαμέντ Ελιουνούσι άνοιξε το σκορ και στο 46ο λεπτό ο Όντσον Έντουαρντ έκανε το 2-0, για να ακολουθήσει καταιγισμός, από πλευράς Σέλτικ. Στο 49' ο Κάλουμ ΜακΓκρέγκορ έκανε το 3-0 και ένα λεπτό αργότερα, το αυτογκόλ του Φοντέιν ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-0. Ο Τζέιμς Φόρεστ σημείωσε το πέμπτο γκολ της Σέλτικ, στο 55ο λεπτό και ο άνθρωπος που άνοιξε το σκορ, ήταν αυτός που το έκλεισε με τον Ελιουνούσι να διαμορφώνει το τελικό 6-0.

Η Σέλτικ επέστρεψε στην κορυφή, έχοντας βέβαια ένα ματς περισσότερο από τη Ρέιντζερς, που παίζει την Κυριακή στην έδρα της Χαρτς.