Χ-αμένες Ατλέτικο Μαδρίτης και Βαλένθια (VIDEO)

Ατλέτικο Μαδρίτης και Βαλένθια ήρθαν ισόπαλες 1-1 στο «Wanda Metropolitano» σε ένα παιχνίδι που αμφότερες μπορούν να θεωρηθούν χαμένες καθώς το τρίποντο θα τους έδινε μεγάλη ανάσα

LA LIGA - 9η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ - ΒΑΛΕΝΘΙΑ: 1-1

Γήπεδο: Wanda Metropolitano

Ατλέτικο Μαδρίτης και Βαλένθια ήρθαν ισόπαλες 1-1 στο «Wanda Metropolitano» σε ένα παιχνίδι που αμφότερες μπορούν να θεωρηθούν χαμένες καθώς το τρίποντο θα τους έδινε μεγάλη ανάσα. Οι «ροχιμπλάνκος» έδειχναν να κρατούν το παιχνίδι στα χέρι τους ωστόσο ο ηγέτης των «νυχτερίδων» Ντάνι Παρέχο τους άφησε με την όρεξη καθώς με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ χάρισε στην ομάδα του τη νίκη. Ο Τσόλο Σιμεόνε ήθελε τη νίκη για την ομάδα του καθώς θα ήταν μεγάλη ευκαιρία να πιάσει τις Ρεάλ Μαδρίτης και Μπαρτσελόνα, ενώ οι «νυχτερίδες» ήθελαν τη νίκη για να μην χάσουν επαφή με την τετράδα.

Η Ατλέτικο είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 18' με τον Ντιέγκο Κόστα να στρώνει για τον Σαούλ που πλάσαρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής στέλνοντας την μπάλα ελάχιστα έξω. Τρία λεπτά αργότερα νέα ευκαιρία για τους «ροχιμπλάνκος» με σουτ του Μοράτα που απέκρουσε ο Σίλεσεν. Στο 26' η Ατλέτικο απείλησε ξανά με τον Τόμας να εκτελεί ένα κόρνερ και τον Μοράτα με κεφαλιά να στέλνει την μπάλα λίγο έξω. Η Βαλένθια είχε την πρώτη της ευκαιρία στο 31' με σουτ του Τσερίσεβ που απέκρουσε ο Όμπλακ. Ένα λεπτό αργότερα ακόμα μία ευκαιρία για τους γηπεδούχους αλλά το σουτ του Σαούλ πέρασε λίγο έξω. Στο 33' η Ατλέτικο κέρδισε πέναλτι για χέρι του Τσερίσεβ, με τον Ντιέγκο Κόστα ν' αναλαμβάνει την εκτέλεση κάνοντας το 1-0.

Η Ατλέτικο είχε την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους στο 60' με σουτ του Λεμάρ εκτός περιοχής που απέκρουσε ο Σίλεσεν, όπως και στο 73' σε σουτ του Αρίας. Στο 82' η Βαλένθια έφερε το ματς στα ίσα με εξαιρετική απευθείας εκτέλεση φάουλ του Παρέχο. Δύο λεπτά αργότερα ο αρχηγός των «νυχτερίδων» είχε νέα ευκαιρία αλλά ο Όμπλακ απέκρουσε το σουτ του. Με τη συμπλήρωση των 90 λεπτών η Βαλένθια έμεινε με δέκα παίκτες εξαιτίας της αποβολής με απευθείας κόκκινη κάρτα του Λι Κανγκίν.

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Όμπλακ, Αρίας, Φελίπε, Χιμένεθ, Ερμόσο (54' Λοντί), Ζοάο Φέλιξ, Κόκε, Τόμας (54' Λεμάρ), Σαούλ, Ντιέγκο Κόστα, Μοράτα (68' Μάρκος Γιορέντε)

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Σίλεσεν, Βας, Γκαράι, Παουλίατα, Χάιμε Κόστα, Κοκελέν, Παρέχο, Κοντογκμπιά (65' Γκαμεϊρό), Φεράν Τόρες (71' Σολέρ), Μάξι Γκόμεζ, Τσερίσεβ (78' Λι Κανγκίν)